Do měsíce budou zcela dokončeny práce na jezu v Českém Krumlově

4. září 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

jez Český krumlov - IMG_4398

Nejdříve půlroční odklad začátku prací, pak dlouhá zima a nakonec červnová povodeň, to vše se podepsalo na délce přestavby krumlovského jezu pod Plášťovým mostem. Píše o tom Českokrumlovský deník.

Netradiční konstrukce se vyloupla zpod hladiny Vltavy lidem na oči až v minulých dnech. A na první pohled i při pohledu do kalendáře je jasné, že i srpnový termín dokončení vzal za své. „Minulý týden jsme se konečně dostali do tlačné komory a strojovny a sumarizovali škody po povodni,“ konstatoval včera zástupce stavebního dozoru Martin Poláček z Povodí Vltavy. Naštěstí škody nejsou podle všeho tak velké, aby přinesly nějaké zásadní navýšení rozpočtu, ani další několikaměsíční zdržení. Do měsíce by snad měl být konečně jez v provozu.

„Jediným problémem v tlačné komoře byl nános sedimentů z povodně, který se nám podařilo vyčistit. Nánosy byly i v armaturní komoře, kterou jsme měli dva týdny před povodní kompletně vystrojenou a kde jsme nyní našli asi šedesát centimetrů sedimentů,“ dodal Martin Poláček. Jinými slovy, bahno přikrylo čerpadla, ventily i elektroinstalaci, což znamenalo ruční pomalé a pracné čištění. K nadšení stavbařů je nově nainstalovaná technika po vyčištění a vyzkoušení schopna fungovat. Největší viditelné poškození je nyní na povrchu pohyblivé konstrukce jezu. Dřevěný dubový obklad vnější části jezu má podle požadavků památkářů tvořit dojem historické stavby zapadající do kontextu centra Krumlova. Dřevo ovšem už kvůli povodni nestihli stavbaři přikotvit.

„Obložení se musí bohužel udělat znova, povodeň utrhala i koncové lišty,“ dodal Martin Poláček s tím, že poté, co se obklad vymění, bude vše připraveno na funkční zkoušky. Už minulý týden zkusila firma jez zvednout a položit, zatím nic nenasvědčuje nějakému problému v těsnění. Voda v řece sama i bez pomoci čerpadel už dokáže v tyto dny jez zvednout tak, jak bylo plánováno. Po stavební stránce je na jezu nyní vše už prakticky hotové. Zbývá hlavně odtěžit a odvozit kamenné hráze v řece. „Haldy sloužily jako pracovní plošiny a nechávali jsme je tam do poslední chvíle, dokud jsme neměli jistotu, že je nebudeme potřebovat pro zvednutí pohyblivé části jezu jeřábem,“ shrnul Martin Poláček. Pokud opět nenastane nějaké zdržení, měl by být jez hotový a vyzkoušený do měsíce.

Zdroj: Českokrumlovský deník

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině