V Mělníku se přemnožily nutrie

26. února 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

nutrie kachna - IMG_3367

Během posledních tří let se radikálně zvýšila populace nutrií, které žijí v Mělníku v jezírku v parku Na Podolí. Informovalo o tom středočeské vysílání Českého rozhlasu s tím, že se nutrie dále postupně rozšířily po celém toku říčky Pšovky.

Nutrie přitom okusují a ničí veřejnou zeleň, v břehových svazích si budují své nory a narušují stabilitu břehů. Proto muselo město přistoupit k razantnějšímu řešení a momentálně vybralo specializovanou firmu, která provádí odchyt nutrií. V jezírku zůstane pouze jeden pár a v budoucnu bude udržována populace těchto zvířat v přijatelné míře.„Nutrie se přemnožily, pohybují se tu volně, lidé je tu krmí, je to pro ně atrakce, ale podívejte se na ty břehy, jak jdou zdevastované, takže je otázka času, kdy to tady všechno zlikvidují,“ říká Jaroslav Rybák z firmy, která se odchytem nutrií zabývá.

Nutrie říční není považována za zvěř podle zákona o myslivosti, ale za „živočicha zavlečeného“. Oprávnění k usmrcování tohoto živočicha má v současné době podle zákona o myslivosti pouze myslivecká stráž a myslivecký hospodář. „Do volné přírody je vypustit nemůžeme. Takže je vozíme buď někam na farmu, nebo do záchranné stanice,“ vysvětlil Rybák. Dřív se podle jeho slov dokonce maso z nutrie dodávalo do nemocnice na přípravu dietních jídel.

V období 2008 až 2013 byly v ČR usmrceny tisíce nutrií Údaje o odchycených a usmrcených nutrií za rok 2014 Ministerstvu zemědělství zatím nejsou známy, Od roku 2008 do roku 2013 – bylo každý rok v ČR usmrceno mezi jedním až dvěma tisíci nutrií – z toho na území národních parků nebyl usmrcen žádný z vykazovaných jedinců.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy