Mělník od dubna zakázal bivakování na březích Labe

30. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

krajina - kanál Hořín - Mělník - IMG_5782

Mělník přijal novou vyhlášku, která zakazuje venkovní nocování mimo kempy. Informuje o tom středočeská mutace deníku Mladá fronta DNES s tím, že vyhláška vznikla hlavně kvůli nepořádným rybářům, řídit se jí však musí každý.

Rybáři se stanem u vody, do kterého si večer zalezou, aby se prospali a brzy ráno zase nahodili pruty, to nebývá u vody nijak neobvyklý obrázek. Spousta z nich takto tráví celý víkend a někteří i dovolenou. U Mělníka to od dubna už nepůjde. Tamní zastupitelé minulý týden přijali novou vyhlášku o veřejném pořádku, která zakazuje táboření, stanování a nocování ve veřejné zeleni v rámci celého území města vyjma míst k tomu určených, tedy jednoho kempu. Bivakování jinde už nebude tolerováno.

Nové omezení iniciovala místní rybářská organizace, která se dlouhodobě potýká s nepořádkem, jenž hlavně u Labe nechávají dovolenkující lovci ryb. „Přiznávám se, že se nám do tohoto zákazu zásadně nechtělo, místní rybářská organizace nás s tímto problémem ale opakovaně oslovila, byl o to tedy veřejný zájem. Stejná vyhláška už platí v sousedních Dolních Beřkovicích. Znečišťování veřejného prostranství a bivakování je problém. Rybářský revír není od toho, aby tam někdo trávil dovolenou, k tomu jsou kempy,“ vysvětlil starosta Mělníka Ctirad Mikeš.

Mělník tak učinil poměrně radikální krok. Podle zjištění MF DNES žádné jiné okresní město v kraji nocleh na veřejné zeleni na celém svém katastru nezakazuje. Přesto k návrhu na zákaz noclehu u vody neměla místní rybářská organizace připomínky. Tím, kdo vyhlášku přivítá, může být Povodí Labe, které velkou část pozemků, kde rybáři dovolenkují, vlastní. Společnost však na dotazy MF DNES nereagovala. Lze však předpokládat, že jeho zkušenosti budou podobné těm u Povodí Vltavy.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – střední Čechy (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství