MAS Moravský kras připravil atraktivní akce k výročí svého založení

22. dubna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Ochozská jeskyně

Otevření nových cyklostezek nebo zpřístupnění Ochozské jeskyně jsou některé z akcí, které pro veřejnost připravila Místní akční skupina (MAS) Moravský kras. Informoval o tom Josef Jančo z uvedené MAS.

Organizace si letos v květnu připomíná 10. výročí založení. Již od pátku 22. dubna se ale otevírá v Moravském krasu otevřeno prvních 28 kilometrů stezek určených pro horskou cyklistiku. Areál SINGLETRAIL Moravský kras najdete u rybníka Olšovec v městysu Jedovnice zhruba 20 kilometrů od Brna. Stezky jsou vhodné pro začátečníky i pokročilé – záleží jen na vaší odvaze. Singletraily jsou úzké jednosměrné přírodní stezky. Od ostatních chodníků a pěšinek se odlišují přesným a ověřeným způsobem budování, který navazuje na zkušenosti našich předků. Speciální metodika budování tras umožňuje efektivní a udržitelnou správu sítě stezek. Stezky nikdy nevedou příliš dlouho do kopce, naopak při jízdě z kopce dovolí jet maximální rychlostí. Tyto cyklostezky jsou stavěny speciálně pro cyklisty, kteří se tak nemusí bát, že se budou vyhýbat turistům.

V neděli 24. dubna se zájemcům také otevře Ochozská jeskyně, a to v době od 9.00 hodin do 16.00 hodin. Vzhledem k aktuálnímu počasí je nutná vodě odolná obuv (nejlépe gumáky), na trase je několik kalužin vody. Organizátoři upozorňují, že jde o jeskyni přírodního rázu a návštěvníci tak nemohou počítat s betonovými chodníčky a upravenými cestami. Jeskyně není elektrifikována, vlastní světlo je tedy nutností. Rezervace prohlídek není, nikdy ale údajně nebyl problém s tím, že by se na někoho nedostalo. Před jeskyní je vybírán dobrovolný sčítací poplatek podporující výzkum a průzkum lokality. Návštěvníci jsou provedeni jeskyní za odborného výkladu zkušených speleologů ve skupinách po zhruba 15 lidech, prohlídka trvá jeden a čtvrt hodiny. Automobily je možné zaparkovat na parkovišti pod Hádkem (GPS: 49°15’6.509″N, 16°45’49.929″E), nebo na parkovišti v Hostěnicích (GPS: 49°14’31.407″N, 16°45’39.108″E). V jeskyni je stálá teplota něco okolo 8°C, tedy teplejší oblečení sebou. Jeskyni naleznete na zelené turistické značce v údolí Říčky, další informace naleznete na webu jeskyňářů zde. 

V průběhu května se kromě toho pro veřejnost otevře i jeskyně Býčí skála  Dny otevřených dveří v jeskyni Býčí skála proběhnou v těchto květnových víkendech:

14.-15.5.2016
21.-22.5.2016
28.-29.5.2016

Akce se koná vždy od 9.00 do 16.00 hodin, za každého počasí. Délka prohlídky jeskyně je asi 90 minut. V jeskyni je vlhko a chladno (9°C). Cesty jsou v rámci možností upravené a osvětlené, nejsou ale betonové jako v přístupných jeskyních, a místy je i bláto. Doporučujeme pevnou obuv a teplejší oblečení (dlouhé kalhoty a svetr či bunda). Pes do jeskyně nemůže. Rezervace se neprovádí, jeskyňáři ale doposud vždy všechny zájemce provedli.

Naše voda, ilustrační foto (Ochozská jeskyně) Česká speleologická společnost ZO Královopolská

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině