Malé vodní elektrárny přišly o desítky milionů, chybí notifikace z Bruselu

17. srpna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

MVE Želina - Ohře - ČEZ - IMG_2752

Letošní novela zákona o podporovaných zdrojích udělala z šedesátky vodních elektráren nové zdroje. Jak ale upozorňuje zpravodajství serveru E15, pro ně ale Energetický regulační úřad (ERÚ) nevypsal podporu kvůli chybějící notifikaci z Bruselu. Tu Česko pořád nemá.

Po loňském suchu se letos v létě turbíny vodních elektráren pořádně roztočily. Výroba elektřiny z vody je ve srovnání s loňskem skoro dvojnásobná, hlásí data správce přenosové soustavy ČEPS. Jenže majitelé zhruba šedesátky malých vodních elektráren z toho radost nemají. Jejich elektrárny prošly rekonstrukcí mezi roky 2013 a 2015 a až do loňska na vyrobenou elektřinu pobíraly podporu. Ale letošní změna zákona o podporovaných zdrojích energie z nich udělala elektrárny uvedené do provozu až v roce 2016. A na ně ERÚ nevypsal podporu, protože novelu zákona neposvětila Evropská komise. V součtu tak za letošní rok přijdou o desítky milionů korun.

„Kdo si na rekonstrukci vzal úvěr, musí ho nyní splácet ze svého, nebo z příjmů z jiného podnikání. Nevíme, jestli jim podpora bude doplacena aspoň zpětně,“ říká Miroslav Tůma, člen výboru Cechu malých vodních elektráren. Malá elektrárna s výkonem 100 kilowattů může za rok v průměru přijít i o půl milionu korun. Na vodní energetický chaos nejvíce doplácejí správci povodí velkých řek, kteří mají na dolních tocích i několikamegawattové elektrárny. Povodí Ohře opravilo desetimegawatovou elektrárnu Nechranice. „Letos bude ztráta činit více než 130 milionů korun,“ říká generální ředitel Povodí Ohře Jiří Nedoma. Výpadek části příjmů z výroby elektřiny, které se na celkových tržbách firmy podílí ze čtvrtiny, vykryje ještě letos Povodí Ohře z vlastních zdrojů.

(MVE) je označení pro vodní elektrárny s instalovaným výkonem maximálně do 10 MW včetně. Evropská unie však považuje za MVE vodní elektrárny do výkonu 5 MW. Velká většina výkonu vodních elektráren (cca 90 %) je z elektráren o výkonu větším než 5 MW a zbylých cca 10 % je z MVE podle evropského řazení. Malé vodní elektrárny se většinou budují v místě bývalých mlýnů a jezů.

Zdroj: http://zpravy.e15.cz, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová (MVE Želina)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla