Malé elektrárny v létě na řekách porušovaly zákon

Aktualizováno 5. října 2015 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Prevence povodní, voda v krajině

Elektrárna_Spálov_2010

Více než čtvrtina z kontrolovaných malých vodních elektráren v Česku nedodržela v létě vodní zákon na řekách a potocích. K nejvíce poškozeným řekám kvůli nedodržení minimálního zůstatkového průtoku patří Svratka, Sázava a Lužnice, uvedla Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Inspekce kontrolovala téměř 40 vodních toků.

Ze 125 kontrolovaných elektráren jich 33 nedodržovalo minimální zůstatkový průtok. Inspektoři zahájili s provozovateli 17 elektráren správní řízení, zbytek připravují. Právní moci nabylo zatím sedm pokut za 210 tisíc korun.

Výsledky kontrol zveřejnila inspekce k polovině září. Vzhledem k tomu, že stále pokračují, data se na konci roku změní. Celkem provedli inspektoři 173 místních šetření, čtyřicítku na základě podnětů.

„Více než čtvrtina malých vodních elektráren kazí pověst a znevýhodňuje ostatní podnikatele. Problematika je závažná celospolečensky,“ upozornil ředitel ČIŽP Erik Geuss. Nejenže jsou podle něj ohroženy ekosystémy, ale tam, kde není dodržen minimální zůstatkový průtok, jde o nefér podnikání.

Inspekce začala spolupracovat s energetickými a regulačními společnostmi. Podle Guesse je těžké provozovatele přichytit při činu, pokud přes den zastaví turbínu, a když padne tma, začne k ní vodu opět hnát náhonem. „Čísla dodaná distributorem elektřiny jsou nicméně jednoznačná a jsou účinná i při správním řízení,“ poznamenal.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

 

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině