Malá nalezená vydra se zotavila a čeká ji cesta na Šumavu

28. srpna 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace

vydra 02

V záchranné stanici pro handicapované živočichy Správy KRNAP ve Vrchlabí se úspěšně zotavuje malá samice vydry říční, kterou našla opuštěnou v Dolním Dvoře jedna ze zdejších obyvatelek. Informoval o tom šéf vnějších vztahů Správy Jakub Kašpar.

Malou vydru našli opuštěnou v jednom z přítokových kanálků Klínového potoka v Dolním Dvoře a za pomoci hasičů se podařilo nešťastné mládě po několikadenním uvěznění osvobodit a dopravit do naší záchranné stanice ve Vrchlabí. Vystresovaná vydra vyžadovala v prvním týdnu opravdu osobní a dokonce domácí péči, kterou jí úspěšně poskytla pracovnice naší záchranné stanice Ondřejka Bachtíková. Díky její péči a radám zkušenějších kolegů z dalších záchranných stanic v České republice se podařilo mladou vydřičku posilnit natolik, že dnes je již zcela mimo jakékoli nebezpečí.

Protože vydra je šelma, nemůže se již po takto dlouhém kontaktu s lidmi vrátit do volné přírody. „Mohlo by jí hrozit značné nebezpečí. Zvykla si na lidi a vyhledávala by jejich přítomnost. To by ji přivádělo například na komunikace, po nichž jezdí auta, nebo by ji to mohlo přivést třeba k nějakému bouchačovi, který by ji mohl zabít,“ říká Ondřejka Bachtíková. Vrchlabská stanice nemá vhodné prostory, kde by mohla tato krásná šelma trvale zůstat, a proto se na konci tohoto týdne vydra přesune k našim kolegům do záchranné stanice při Muzeu Šumavy v Kašperských Horách, kde mají s vydrami bohaté zkušenosti a vydry tu mají výborné zázemí k dalšímu životu.

Vydra říční (Lutra lutra) je lasicovitá šelma s protáhlým tělem, svalnatým ocasem a hustou hnědou srstí, trochu větší než kočka. Samec i samice jsou si velmi podobní. Žije blízko stojatých a tekoucích vod a její hlavní potravou jsou ryby, obojživelníci a ostatní vodní živočichové. Svoje území si značí trusem a hlídá si ho pouze před vydrou stejného pohlaví. Teritoria vyder různého pohlaví se mohou překrývat. Vydra je v ČR považována za kriticky ohroženou. V Krkonoších byla kdysi vyhubena, v posledních několika letech se zase vrací na většinu toků.

Další informace o aktuálním dění na území Krkonošského národního parku i v jeho okolí najdete na facebookovém profilu www.facebook.com/spravakrnap

Naše voda, foto Kamila Antošová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace