Maďarský architekt postavil „dům z vody“

13. února 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

čistá voda

Dům se zdmi naplněnými velkým množstvím vody: tento nápad testuje v téměř reálné velikosti maďarský architekt Matyas Gutai hledající způsoby, jak snížit spotřebu energie. Informoval o tom server magazín aktuálně.cz.

„Představte si budovu bez izolace, jejíž interiér má ale díky vlastnostem vody ideální tepelnou rovnováhu,“ vysvětluje podle agentury AFP svou myšlenku čtyřiatřicetiletý Gutai, který si svůj projekt chce nechat patentovat. Většinu zdí budovy tvoří panely z dvojitého skla, jejichž mezery jsou naplněny vodou. Voda vystavená slunci absorbuje teplo jako automobilová baterie, která se nabíjí za jízdy. Když nastane chladno, voda toto teplo navrací, podobně jako konvektor. Omezuje se tak potřeba vnějších tepelných zdrojů, a tedy spotřeba energie. Koncepce „vodního domu“ umožňuje dokonalou izolaci, ačkoli zdi jsou tlusté jen pět centimetrů. To je další úspora, tentokrát na stavebním materiálu.

„Neexistuje žádná jiná struktura, kde byste byli obklopeni vzájemně propojenými prostory s vodou,“ ujišťuje Gutai. „Tato voda, jejíž přirozené vlastnosti využívám, je schopna přenášet energii tam, kde je zapotřebí. Absorbuje, skladuje, vytápí, ochlazuje a vyvažuje vnitřní teplotu,“ dodává Maďar. Na svůj nápad přišel prý architekt v japonské termální koupeli pod širým nebem, když byl v roce 2003 studovat architekturu v Tokiu.

Zdroj: magazin.aktualne.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka