Máchovo jezero se bude na podzim částečně vypouštět

Aktualizováno 14. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

machovo_jezero-1

Máchovo jezero u Doks na Českolipsku se bude na podzim částečně vypouštět. Hlavním důvodem je odbahnění Dokeské zátoky. Přitom před dvěma lety bylo zcela vypuštěno, když se budovala nová výpusť.  Bude se také zpevňovat hrázka, aby se jezero nezanášelo splaveninami a živinami. ČTK to řekla mluvčí Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Karolína Šulová.

Podle ní se teď koná výběrové řízení a zatím se nedá přesně odhadnout, kdy bude jezero vypouštěno. „Předpokládáme, že akce začne v říjnu či listopadu,“ uvedla. Práce v zátoce si odhadem vyžádají asi 20 milionů korun, náklady se budou hradit z evropského Operačního programu životního prostředí.

Hladina vody v jezeře, které je hluboké až 12 metrů, klesne zhruba o 1,7 metru. Na původní úroveň by se měla dostat nejpozději na jaře, kdy začíná turistická sezona. Úpravy v Dokeské zátoce by měly přispět k větší čistotě jezera, které se každoročně potýká se zvýšeným výskytem sinic.

Máchovo jezero dlouhé tři kilometry a široké až 1,6 kilometru bylo naposledy vypuštěné před dvěma lety kvůli opravě hráze ve Starých Splavech. Modernizace výpustního zařízení, které bylo v havarijním stavu, si vyžádala skoro 28 milionů korun.

Částečné vypuštění jezera využijí Doksy k revitalizaci pobřeží ve Starých Splavech, které je po estetické a technické stránce už nevyhovující. „Půjde o první etapu,“ uvedla starostka Eva Burešová (Doksy náš Domov). Úpravy si vyžádají přes 12,5 milionu korun. Nejvýznamnější novinkou bude vybudování nového vyhlídkového a přístavního mola. Mělo by být dlouhé skoro 24 metrů, současné je o sedm metrů kratší. Nové bude široké od čtyř do devíti metrů a město ho chce osadit lavičkami a osvětlit lampami. „Budou se také opravovat veškeré cesty a chodníky, které tam jsou,“ dodala starostka. Práce na první etapě by měly skončit v dubnu příštího roku.

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, Michael Kümmling

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství