V Lysé nad Labem se opět zhoršila kvalita pitné vody

Aktualizováno 3. února 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V Lysé nad Labem na Nymbursku se opět zhoršila kvalita pitné vody z tamního vodovodu, podle místostarosty Petra Elišky (Kulturně!) byly ve vodě minulý týden překročeny limity dusičnanů. Vedení města proto doporučilo obyvatelům, aby vodu z vodovodu nepoužívali pro přípravu stravy a nápojů pro kojence do jednoho roku. Děti do sedmi let a těhotné a kojící ženy ji mají používat jen omezeně.

Limity dusičnanů byly v pitné vodě v Lysé překročeny už na konci loňského roku. Krajská hygienická stanice a město proto od začátku letošního roku provádí každý týden rozbory vody. Poslední byl proveden v úterý a jeho výsledky mají být známy do několika dní.

Podle místostarosty jsou školky i školní jídelna v Lysé předzásobeny balenou vodou. Město už připravuje opatření, která by měla dalším problémům s pitnou vodou předcházet. Krátkodobým řešením má být například speciální filtr, který se namontuje přímo na úpravnu vody nebo nové oplocení úpravny vody. Dlouhodobější řešení vzejde ze studie, kterou má připravit vodohospodářský úřad.

„Máme dva zdroje vody, jeden zdroj obsahuje vyšší počet dusičnanů a druhý nevykazuje téměř žádný, takže se to ředí,“ řekl ČTK Eliška.

Podle Mileny Marečkové z nymburské hygienické stanice je voda s vysokým obsahem dusičnanů nebezpečná hlavně pro kojence do tří měsíců. Matkám kojenců podle ní stejně obvykle pediatři doporučují připravovat nápoje a stravu z balené vody nebo z eko stojanů.

Zdroj: ČTK

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace