Luka se znovu přihlásí o dotaci na protipovodňová opatření

13. května 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

mokřady - listy na hladině DSCN2163

Částku 800 000 hodlá vynaložit obec Luka nad Jihlavou na revitalizaci Studnického potoka. Informuje o tom týdeník 5plus2 s tím, že podle plánů by na něm měly vyrůst boční bezpečnostní přelivy, tři brody a počítá se i s mokřadem.

„Staveniště už bylo předáno a práce mají být hotové do konce letošního roku,“ prozradil loucký starosta Viktor Wölfl, který doplnil, že se na akci podařilo získat devadesátiprocentní dotaci z evropských fondů. Podobné téma se řešilo v Lukách také před dvěma lety, kdy městys s úspěchem zažádal o dotaci na protipovodňová opatření na řece Jihlavě. Dlouhá vyjednávání o pozemkových záležitostech tehdy ovšem celý záměr uložila k ledu.

Vedení obce se svých plánů nicméně nevzdalo, zvlášť když povodně místní v minulosti potrápily hned několikrát. „Teď je sice počasí klidné, ale jednou může velká voda zase přijít – a co pak? Navíc už jsme tomu věnovali spoustu času a peněz,“ konstatoval Wölfl. Nyní tedy Loučtí čekají na vyhlášení dotačních titulů, přičemž finance mohou získat buď z ministerstva zemědělství, nebo Evropské unie. „Když pro nás budou podmínky přijatelné, určitě se do toho pustíme,“ potvrdil starosta.

Zdroj: 5plus2.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství