V lososech z Aljašky objevili naši výzkumníci tasemnici

17. ledna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Diphyllobothrium červ wikipedia

Parazitologové z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR objevili v lososech na Aljašce tasemnici, která byla dosud známá jen z opačné strany Tichého oceánu, tedy ze severoasijského pobřeží. Píše o tom Českokrumlovský deník.

Naši výzkumníci tak přinesli první důkaz přirozeného výskytu tohoto parazita na území Severní Ameriky. Jejich objev zaujal i zpravodajskou stanici CNN. Parazitický červ Diphyllobothrium nihonkaiense patří mezi škulovce, což jsou tasemnice zejména savců, a někteří zástupci mohou napadat i člověka. Zdrojem nákazy jsou tichomořští migrující lososi. Člověk se může nakazit konzumací tepelně nedostatečně upraveného masa pacifických lososů třeba ve formě sašimi či sushi. Atlantský losos tuto tasemnici nepřenáší.

„V roce 2012 jsme se s Mikulášem Orosem z košického parazitologického ústavu vypravili na Aljašku najít larvy tohoto parazita v tichomořských lososech. Podařilo se nám jednoho jedince nalézt a pomocí sekvencí dvou genů jsme jej identifikovali jako D. nihonkaiense,“ říká parazitolog Roman Kuchta. Podle jejich studie je pravděpodobné, že většina předchozích případů z této oblasti identifikovaných jako druh D. latum jsou ve skutečnosti D. nihonkaiense.

Českokrumlovský deník, ilustrační foto (červ Diphyllobothrium) wikipedia

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství