Loňské a letošní povodně přesunuly v Jordánu 8 tisíc kubíků sedimentu

19. listopadu 2013 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

DSCN7133

Podle provedených zaměření bylo zjištěno, že zhruba 8000 kubíků sedimentu bylo při povodňových stavech koncem roku 2012 a v červnu 2013 splaveno z horní poloviny táborské nádrže Jordán do spodní. Oznámilo to město Tábor, které provádí revitalizaci známého rybníku.

Tento sediment proto bude odtěžen ve spodní části na úkor horní.  Na přední a dolní nádrž byl rybník provizorně  rozdělen kvůli zmíněné revitalizaci.

Od uplynulého víkendu byla zastavena přeprava sedimentu do Sudoměřic u Tábora. Důvodem je úzká silnice, kde těžká vozidla ničí krajnici. Na toto úložiště se bude ukládat až po zpřístupnění komunikace od Sudoměřic směrem na Nemyšl. Přeprava bude probíhat přes Košín, Rzavou a Sudoměřice.  Sediment je nyní přepravován do Hůrky u Plané nad Lužnicí. V průběhu tohoto týdne bude firmou Zvánovec zahájena přeprava sedimentu z horní poloviny nádrže. Vozidla budou najíždět na obchvat z pod mostu přes Jordán. Město Tábor tato přeprava nezatíží vůbec. Ostatní práce pokračují podle plánu.

Radnice uvedla, že se nyní upřesnily harmonogramy dalšího postupu pro všechny etapy revitalizace. Jakmile budou podrobně zkontrolovány a schváleny, tak je zveřejní. Termín finálního dokončení stavby – 31.7.2014 se nemění.

ilustrační foto: město Tábor, Zdroj: Město Tábor

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství