LN: Experti o protipovodňových stěnách v Praze: Jsou v dezolátním stavu

8. března 2012 | Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině
Zábrany proti povodním, které stály Prahu miliardy, velkou vodu nezastaví. Třeba zeď u Hergetovy cihelny je podle experů v dezolátním stavu a musí se zbourat a vybudovat znovu. Píše to server lidovky.cz, který se odvolává posudky statiků.

„je nutné část narušené opěrné zdi odbourat až na úrověň základové spáry a nově postavit… Stávající opěrná zeď dle mého názoru je v desolátním stavu a je nutné ji v porušeném úseku rekonstruovat,“ popisuje v posudku snímky narušené protipovodňové bariéry u Hegertovy cihelny David Mareček, autorizovaný inženýr pro statiku a dynamiku staveb. Podle něj fotodokumentace, kterou na místě pořídili reportéři LN, ukazuje na „zanedbání údržby systému“, který má Prahu ochránit před velkou vodou.

Bez vad není ani bariéra, která od Vltavy odděluje pražskou Libeň. „V případě trhlin, které procházejí napříč celou tloušťkou konstrukce, je nezpochybnitelné, že tato konstrukce v daném místě je naprosto nezpůsobilá jako protipovodňová zábrana,“ hodnotí kvalitu zábrany v Libni statik Vojtěch Štrba.
 
Zdroj a více: lidovky.cz
Související rubriky: Prevence povodní, voda v krajině