Listopadovým živočichem KRNAP je plž vřetenovka krkonošská

1. listopadu 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

VŘETENOVKA_Jan_Vaněk

Předposledním živočichem, kterého Správa Krkonošského národního parku (KRNAP)  představuje veřejnosti v kampani V Krkonoších jsem doma, je vřetenovka (utajená) krkonošská. Informoval o tom dnes mluvčí Správy Radek Drahný.

Vědecké obci tento plž není znám dlouho. V roce 1967 vyšel v odborném časopise Opera Corcontica článek malakologa Jaroslava Brabence o nálezu nového druhu plže. Vřetenovka krkonošská je zdejším endemitem, nenajdete jej tedy nikde jinde na světě než v Krkonoších.

Vřetenovka (utajená) krkonošská (Cochlodina dubiosa ssp. corcontica) je živočich, jehož jméno ho dokonale vystihuje. Tento pouhých 15 mm dlouhý plž dlouho unikal pozornosti, než byl v roce 1967 popsán jako endemický poddruh Krkonoš. Jejím prostředím jsou zdejší staré přírodě blízké listnaté či smíšené lesy v nadmořské výšce 600–800 m, kde je schovaná pod kůrou odumřelých stromů. Nejčastěji byla nalezena na Rýchorách, ale našla se i vysoko v Obřím dole. Po dešti vylézá na povrch a spásá nárosty řas či jiných organismů. Vřetenovka je zařazena v Červeném seznamu ohrožených druhů České republiky.

Brabencův odborný článek si můžete přečíst zde: http://www.krnap.cz/vretenovka-utajena-krkonosska/

Naše voda, foto KRNAP

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství