Lipno je jako moře za odlivu. Obce vozí písek na pláže

7. dubna 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Vltava málo vody Kamýk konec březen 2014

Vody v Lipenské přehradě je málo, ale není důvod k panice, zní z Povodí Vltavy. Jak ale píše deník Mladá fronta DNES, například vodní záchranář Milan Bukáček upozorňuje, že pokles hladiny může zhoršit kvalitu vody a přinést problémy pro jachtaře.

Neobvykle rozlehlé pláže, z vody vykukující pařezy a vystupující mělčiny. Takový je obrázek Lipenské nádrže těchto dnů. A v Lenoře nad přehradou protéká Vltavou necelý kubík a půl vody za vteřinu, což je za 70 let historické minimum. Jihočeský hydrolog Tomáš Vlasák ale tvrdí, že koncem léta tu bývá průtok ještě nižší.

„To minimum je pro hodnoty měřené počátkem dubna od roku 1945. Ano, situace je sice extrémní, ale nesouvisí to jen s tím, že napadlo málo sněhu. Málo srážek už bylo i na podzim, takže řeky plněné podzemními vodami jsou poloprázdné,“ vysvětluje Vlasák. Přítok do Lipna je proto v tomto období výrazně podprůměrný. Ke zlepšení situace by podle něj muselo vydatně pršet alespoň týden.   Meteorologové na jihu Čech však předpovídají přechod fronty pouze v noci z úterý na středu. „Spadnout by mohlo do dvaceti milimetrů srážek. Pak nás zase bude ovlivňovat výběžek vyššího tlaku vzduchu,“ říká Jaroslav Hintermüller z Českého hydrometeorologického ústavu.

Nedostatek vody v největší přehradní nádrži na jihu Čech zatím provozovatelům kempů a přilehlým obcím starosti nedělá. Nižší hladiny využívají k úpravě pláží a břehů. Například v Horní Plané navezli 200 tun nového písku a ten starý přesunuli dál k vodě, aby koupající nemuseli chodit bahnem. „Všechno zlé je k něčemu dobré. Nižší stav hladiny nám umožnil opravit nájezdy pro převoz. Jeho provoz neohrozí ani ještě nižší voda. Dno máme zmapované echolotem a víme, že převážet můžeme,“ vysvětluje Jiří Hůlka, starosta Horní Plané.

Milan Bukáček však upozorňuje, že pokud se hladina vody v Lipně nezvýší, mohou se velmi rychle objevit i hygienická rizika. „Sinice ve vodě, stojatá voda může zapáchat, to všechno by v létě mohlo přijít,“ varuje. Ředitel závodu Horní Vltava Povodí Vltavy Zdeněk Zídek takovým pesimistou ale není. „Ano, chybí nám sice zásoby vody z tajícího sněhu, ale loni se díky týdennímu dešti přehrada doplnila na maximální zásobní prostor do devíti dnů,“ konstatuje.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Čechy, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová stávající (nízká hladina Vltavy pod přehradou Kamýk)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství, Vodovody a kanalizace