Do Lipna se potopila Tatra 815

10. června 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

lipni

V úterý před 13. hodinou přijalo Informační a operační středisko HZS Jihočeského kraje informaci o potopení nákladního auta do vodní nádrže Lipno v městyse Frymburk. Jednalo se o nákladní vůz Tatra 815, který při nájezdu na přívoz sjel do vody, uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Operační důstojníci na místo vyslali frymburskou profesionální jednotku, jejíž velitel podal zprávu, že Tatra se potopila celá, a to přibližně 20 metrů od břehu.

Řidič se stihnul zachránit, vylezl na střechu kabiny, odkud ho frymburští hasiči naložili na člun. Prvotním průzkumem frymburská jednotka dále prověřila, že z Tatry plně naložené pískem zatím viditelně nevytékají žádné provozní kapaliny. Pro potvrzení toho prozatímního zjištění a pro vyproštění Tatry si velitel zásahu si jako posilovou jednotku vyžádal skupinu potápěčů a automobilový jeřáb ze stanice Český Krumlov.

Průzkum potápěčů ve vodě ukázal, že auto je pod vodou na cestě, kde nic nepřekáží jeho vytáhnutí. Tatra však byla bez vzduchu. Proto ji hasiči „nafoukli“ vzduchem z tlakových lahví. Následně auto uvázali a po více než hodině technicky složité a náročné práce se podařilo Tatru vytáhnout na břeh.

Po vytažení se na hladině objevila malá olejová skvrna, kterou hasiči zlikvidovali sorbentem.

Naše voda, foto: HZS JK

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla