Likvidace přemnožených kormoránů musí začít u jejich vajec

4. února 2013 | Rubrika: Rybářství a rybníkářství , Voda a naše peněženka

Phalacrocorax_carbo1

Rybáři přestanou dostávat od státu náhradu škod, které jim každoročně působí kormoráni. Připomíná to vysílání Českého rozhlasu s tím, že tito ptáci přestali být ohroženým druhem.

„Kormorán je  strašně chytrý  pták. Protože ten loví ve skupině.Vyženou  rybu až do mělčiny, kde ji potom prostě i sbírají a potloukají.  Oni jich tolik nesežerou,  jako potlučou.  A potlučou já řeknu  dvě třetiny obsádky, která potom plísní a marodí.  Případně to potom sníží přírůstky a nebo dojde k tomu úhynu, což znamená další ztrátu,“ popisuje  Pavel Bergr z Rybářství Chlumec nad Cidlinou. Jen na Chlumecku se v zimních a jarních měsících vyskytují stovky kormoránů, kteří přilétávají k tamním rybníkům jako k prostřeným stolům. Jeden kormorán má podle encyklopedie denně spořádat půl kilogramu ryb, ve skutečnosti je to ale podle rybářů mnohem víc.“Ty dva tři miliony, to jsou napáchané škody, které jsou tak nějak zaplacené. Ale škoda, kterou kormoráni způsobují v globálu, se pohybuje kolem pěti sedmi milionů. Je několikrát větší. Pokud počítáte to, co uhyne až potom následně, a započítáte do toho ještě přírůstky, ztrátu, prostě další léta, které jsou jenom za to, že to zaplísní … To se snad ani nedá spočítat,“ dodává Pavel Bergr.

Stát rozhodl o vyjmutí kormorána velkého ze seznamu zvlášť chráněných živočichů, a to od letošního dubna. Současně ale také přestane rybářům nahrazovat způsobené škody.  K odstřelu kormorána bude potřeba povolení obce s rozšířenou působností.  Odstřel ale navíc  není přílišúčinný.“Nejúčinnější forma snižování stavu kormoránů, přímá likvidace vajec,  by měla probíhat na těch hnízdištích, to znamená na dalekém severu, ve Skandinávii. Je to nejúčinnější metoda,“ vysvětluje  David Číp z Českého svazu ochránců přírody.Problém je ale v tom, že Skandinávci to nechtějí financovat, stejně tak čeští rybáři. Nezbývá než hejna kormoránů plašit.

Zdroj: www.rozhlas.cz

Související rubriky: Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka