Lidé ze Sudoměře ubránili peřeje Otavy před elektrárnou

7. listopadu 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

DSCN1953 jez

Obyvatelé obce na Strakonicku podali 45 námitek proti stavbě místní vodní elektrárny. Informuje o tom jihočeská mutace deníku Mladá fronta Dnes.

Obyvatelé Sudoměře na Strakonicku zachránili krásný a romantický kus řeky Otavy. Podařilo se jim přesvědčit zastupitele, že je chyba prodávat obecní pozemek uřeky a umožnit tam výstavbu vodní elektrárny, která by vzala z řeky vodu v místech, kde jsou jedny z nejkrásnějších peřejí na celém toku. Vodní elektrárny teď v Česku vznikají jedna za druhou – na Otavě se plánuje kromě Sudoměře i u jezu ve Štěkni na Strakonicku. Vodní elektrárnu u Sudoměře chtěl postavit podnikatel Robert Turinský, který podobné zařízení provozuje v Písku a v Zátaví na Písecku. Teď chtěl skoupit další pozemky podél Otavy v Sudoměři nedaleko Čejetic.

Udělal však osudnou chybu – jako první oslovil majitele soukromého pozemku Janu a Josefa Hrdinovy, jejichž parcelu potřeboval, aby mohl vybudovat náhon elektrárny.„Nejprve nám tvrdil, že by udělat kanál pro vodáky. To nám přišlo divné, tak jsme se začali o investici zajímat. Když jsme se dozvěděli, že by tam měla vyrůst elektrárna, byli jsme proti. Chodí se tam koupat všichni ze Sudoměře a okolí. Kdybychom to prodali, a zničili tak peřeje, nemohl bych ani klidně umřít. Ne všechno je na prodej,“ říká Josef Hrdina, který nabídku podnikatele odmítl s tím, že ani kdyby mu za jeho osm tisíc metrů čtverečních nabízel půl milionu korun, tak neprodá. A okamžitě začal proti stavbě spolu s dalšími sousedy bojovat.

Turinský se však nechtěl vzdát, protože sousední pozemky už získal. A tak zjistil, že by mohl náhon k elektrárně vést přes obecní pozemek. Zastupitelé mu v první chvíli vyšli vstříc a vypsali záměr na prodej pozemku o 13,5 tisíce metrů čtverečních. „Chtěl bych využít energetický potenciál řeky. Obavy lidí, že bych vzal veškerou vodu z řečiště, jsou liché, protože podle zákona musí určitý průtok zůstat. Tady by zůstalo pět až šest kubíků za vteřinu,“ argumentoval minulý týden na zasedání zastupitelstva Turinský a nabídl, že by elektrárna stála přes léto, kdy se lidé chodí koupat.

Místní však podnikateli nevěří,že by investoval do projektu, a pak nechtěl mít elektrárnu v provozu celý rok. „Nemáte žádné posudky, jak se provoz elektrárny dotkne průtoku v řece. Nevíte, jaké budou dopady, a zvažujete prodej pozemku. Pan Turinský nepředložil žádné konkrétní plány, přínos elektrárny pro obec nebude žádný,“kritizoval jeden z občanů Josef Smutný.

Osm z devíti zastupitelů Čejetic, pod které Sudoměř spadá, pak raději ustoupilo. Zastupitelé nechtěli jít proti lidem, kteří proti elektrárně podali 45 námitek. Nenašli navíc ani jednoho obyvatele, který by s elektrárnou souhlasil. „Jestliže si nepřejí lidé, kteří mězvolili, abych je zastupoval, pak já jsem také proti prodeji,“prohlásil jako první zastupitel Vladimír Riederer. Pro prodej pozemku byl nakonec pouze jediný zastupitel a například starostka Ivana Zelenková se zdržela. „Bydlím v Přeborovicích u vodní elektrárny a nezaznamenala jsem, že by její provoz někomu vadil,“argumentovala.

Peřeje v Sudoměři většina vodáckých internetových serverů uvádí jako jedno z nejzajímavějších míst na Otavě. Jak by se proměnily stavbou elektrárny, se však odhaduje velmi špatně. „Samozřejmě, třeba na Vltavě jsou vodní elektrárny také a vodáci tam jezdí bez problémů. Vždy záleží na tom, jak citlivě investor elektrárnu postaví a jestli počítá s vodáky, či nikoliv. Problém celé Otavy je v tom, že třeba jezy nejsou pro vodáky uzpůsobené vůbec,“ vysvětlil majitel půjčovny lodí Plastex specializující se na Vltavu a Otavu Martin Berka z Plava u Českých Budějovic.

Obyvatelé Sudoměře ukázali, že chtějí-li lidé něco prosadit, musí bojovat společně a tvrdě. Není totiž příliš časté, zejména ve větších obcích a městech, aby zastupitelé tak jednotně poslechli názor občanů.„Jsme rádi, že prodej zastupitelé neschválili, ale budeme i dál plány u řeky hlídat,“ dodala Jana Hrdinová.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Čechy

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla