Lidé si přejí rozšíření linky cyklobusu Bečva, rozhodne se v prosinci

21. listopadu 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Cyklobus_Bečva_foto_Město_Přerov

Cyklostezka podél řeky Bečvy je pro cyklisty zajímavou trasou. V letošní letní sezóně jim poprvé sloužil od konce června do srpna cyklobus s příznačným názvem právě podle této moravské řeky.

První spoj vyjel již 29. června. Při své téměř stokilometrové trase mezi Přerovem a horským střediskem Bumbálkou zastavoval vždy ve městech na této trase, tedy v Lipníku nad Bečvou, Hranicích, Valašském Meziříčí, Rožnově pod Radhoštěm, na Horní Bečvě nebo až právě na beskydské Bumbálce a cyklisté si podle svých schopností mohli sami volit délku trasy a vystoupit či přistoupit tam, kde jim to nejlépe vyhovovalo. První sezóna naznačila, že mezi veřejností je o provoz cyklobusu zájem a zástupci Přerova, Lipníku a Hranic se proto dohodli na organizaci ankety, která by měla dát jasnější odpověď, jestli lidé v letní sezóně roku 2014 budou mít zájem o rozšíření linky tak, aby se dostalo na všechny zájemce a mohlo dojít i k dalšímu zkvalitnění této služby. Občané se mohli vyjádřit do 15. listopadu.

Z výsledků ankety, které se účastnili občané měst Přerov, Lipník nad Bečvou a Hranice vyplynulo, že 97 procent zúčastněných respondentů si přeje rozšíření této služby a to nejen ve zvýšení počtu spojů, ale i zajištění cyklopřívěsu s větší kapacitou pro přepravu kol. „V letošním roce jezdil cyklobus s cyklovlekem pouze pro 16 kol – a i podle údajů z rezervačního systému je zřejmé, že nebyl dostačující. Už v druhém červencovém týdnu byla všechny místa pro rezervaci kol obsazená – a to až do konce sezóny cyklobusu,“ konstatoval přerovský cyklokoordinátor Jiří Janalík.

Rozhodnutí je nyní na zastupitelích zúčastněných měst, kteří budou o projektu jednat v prosinci. Předpokládá se však, že cyklobus by  v sezóně 2014 měl jezdit již od 1.června až do 31.srpna a to nejen v sobotu, ale po oba víkendové dny. Nově bude také cyklobus Bečva vybaven vozíkem pro 30 kol. Zúčastněná města provoz linky dotovala a hodlají tak učinit i v příštím roce, proto cena jízdného zůstane nezměněna. V příští sezóně se hodlají také více věnovat její propagaci. Je totiž vhodná i pro méně zdatné cyklisty či rodiny s dětmi. Navíc zájemci, kteří dojedou cyklobusem až na Bumbálku, si mohou zvolit ze dvou tras. Na jedné z nich se projedou údolím okolo Rožnovské Bečvy, druhá trasa vede okole Vsetínské Bečvy. Je to jedinečná příležitost, jak poznat tuto krásnou moravskou řeku i její okolí a navíc udělat něco pro své zdraví. Kromě cyklistů mohou spoj využívat i pěší turisté a poznat další turistické cíle v této oblasti.

Naše voda – Magdalena Machová, foto město Přerov

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině