Lidé v okolí Želivky se dočkají opravy mostu ještě letos

27. února 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

plán úpravna Želivka IMG_8395

Kvůli mostu přes Želivku u Brzotic mají obyvatelé z okolí vodní nádrže Švihov už dlouhá léta značné problémy – most je totiž v havarijním stavu a byla na něm omezena tonáž. To by se mělo, jak informuje server stredoceskenovinky.cz, již zanedlouho změnit.

I díky úsilí lidoveckého europoslance Tomáš Zdechovského, který prosadil na jednání  Středočeského kraje je příslib, že rekonstrukce mostu bude ještě v letošním roce. „Mám potvrzený výsledek jednání s hejtmanem Středočeského kraje. Most na silnici II/150 u Brzotic je zařazen v seznamu akcí, které budou realizovány z prostředků Státního fondu dopravní infrastruktury. Kraj předpokládá zahájení rekonstrukce mostu po zadání veřejné zakázky v letošním roce,“ sdělil Zdechovský. Vedle opravy stávajícího mostu chce Zdechovský také pokračovat v boji za druhý most přes Želivku u obce Kožlí.

Vodní nádrž udělala z regionu Sudety. Želivka je zdrojem pitné vody pro Prahu od roku 1975. Od té doby se region, který byl nejnavštěvovanějším koutem Vysočiny, vylidňuje. Důvodem jsou přísná ochranná pásma, která znemožňují cestovní ruch a podnikání. S tím souvisí nedostatek pracovních příležitostí a také špatná dopravní obslužnost.„O vrácení života do regionu budu usilovat i nadále. Není možné, aby region, na jehož území se nachází zásobárna pitné vody pro Prahu, byl takto přehlížen. První vlaštovkou je rekonstrukce mostu, následovat musejí další kroky, kterými se zajistí udržitelnost kvalitního života v regionu,“ popisuje Zdechovský, který zahájil další jednání s ministrem zemědělství Marianem Jurečkou o podpoře.

Starostové na kritický stav ukazují dlouhodobě. To, že je situace v okolí Želivky vážná, říkají starostové z okolních obcí už několik let. „Jsem velmi rád, že nám Tomáš Zdechovský pomáhá, protože se věci začaly konečně hýbat,“ říká starosta Kožlí Václav Husák.

Zdroj: www.stredoceskenovinky.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka