Lidé v Nové Vsi mohou po několika týdnech pít vodu z vodovodu

8. srpna 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

voda nepitná IMG_5794

Lidé v Nové Vsi u Prahy mohou po několika týdnech znovu pít vodu z veřejného vodovodu, zákaz platil kvůli kontaminaci bakteriemi, kterou způsobilo nelegální propojení potrubí. Jak dnes informovala ČTK, od pondělí je povoleno vodu z vodovodu znovu užívat jako pitnou.

Na webových stránkách obce www.obec-novaves.cz to uvedly Technické služby Nová Ves, které vodovod provozují. Přibližně tisíc lidí z obce nesmělo kvůli zákazu hygieniků užívat vodu z vodovodu jako pitnou od 11. července, zásobovaly je cisterny. Několik obyvatel mělo po pití vody z vodovodu zdravotní problémy. Odběry vzorků dodavatele vody se ukázaly jako nezávadné, ale z některých studní v obci a z vodovodního řadu v oblasti Nad Potokem ukázaly přítomnost bakterií.

Podle technických služeb jsou v lokalitě Nad Potokem u domů dvě desítky studní, z toho ale má povolení jen jedna, u pěti bylo podezření na instalaci nelegálního propojení s vodou z vodovodního řadu. „U všech těchto pěti studní došlo k deaktivaci uvedených instalací,“ uvedly technické služby, které také revitalizovaly vodovodní řad chlórem.

Případem se zabývá policie. Kontaminace veřejného vodovodu může být podle zákona považována za obecné ohrožení, tedy za trestný čin. Za porušení zákona o vodovodech a kanalizacích, který propojení veřejného vodovodu s vodovodem z jiného zdroje zakazuje, může být například uložena pokuta až 100.000 korun.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizace