Lidé na jihu Moravy loni spotřebovali denně 92,5 litru vody

Aktualizováno 6. května 2016 | Rubrika: Statistiky a kauzy , Vodovody a kanalizace

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Průměrná spotřeba vody na jednoho obyvatele v domácnosti byla loni na jižní Moravě druhá nejvyšší v republice. Meziročně se zvýšila téměř o litr na 92,5 litru denně. Na veřejný vodovod je napojených 1,12 milionu obyvatel, což je přes 95 procent, mírně nad celostátním průměrem. Loni se také téměř vyrovnala cena vodného a stočného, lišila se pouze o deset haléřů. Léta předtím bylo vodné nižší, vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad.

Loni se vyrobilo na jihu Moravy 63,3 milionu metrů krychlových pitné vody, z čehož bylo 88 procent vody podzemní. Krajské město Brno, které má zhruba třetinu obyvatel kraje, bere vodu převážně z Březovského vodovodu, což je podzemní zdroj. Jedním z největších povrchových zdrojů pro obce v kraji je například Vírská nádrž. Domácnosti spotřebovaly 69 procent vody.

Jižní Morava je krajem, kde je nejnižší podíl ztrát vody v potrubí, který loni činil 11,8 procenta. Republikový průměr je 16,8 procenta a v Ústeckém kraji se ke spotřebiteli nedostane plná čtvrtina vyrobené vody.

Vzhledem ke stále rostoucím cenám vody se loni tržby z vodného zvýšily o šest procent na 1,77 miliardy korun. Průměrná cena vodného byla 32,50, což je meziročně o 5,5 procenta více. Stále však patří voda v kraji k levnějším.

Na kanalizaci bylo loni napojeno v kraji 1,06 milionu obyvatel, tedy 90 procent. Délka kanalizační sítě se zvětšila o 131 kilometrů na 5420 kilometrů. Do vodních toků se loni vpustilo 80,8 milionu metrů krychlových odpadních vod, což je o šest procent meziročně méně. Průměrná cena stočného byla 32,40 koruny, což je zhruba republikový průměr. Tržby dosáhly 1,92 miliardy korun.

Zdroj: ČTK

Související rubriky: Statistiky a kauzy, Vodovody a kanalizace