Lidé by mohli využívat pitnou vodu tryskající z mořského dna

27. listopadu 2012 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Podnikání s vodou a zákony

ilustračka pitná voda z moře

Prameny pitné vody tryskají nejen na pevnině, ale často i z mořského dna. Píše o tom facebooková verze portálu Naše voda s tím, že nové technologie umožňují tyto zdroje vyhledávat a využívat.

Na stopu přivedlo jednoho z pramenů přivedlo geologa Pierre Beckera kozí stádo. Pozoroval v Korintském zálivu kozy, jak ponořují hlavy do mořské vody a pijí. Při bližším ohledání zjistil, že z mořského dna tam prýští pramen sladké vody. Podmořské prameny dovedli využívat již staří Féničané. Přiklopili je amforou a koženou hadicí pak odčerpávali sladkou vodu na povrch. Současný výzkum prováděný pomocí infračervené fotografie ukázal, že na světě je nejméně pět set podmořských pramenů ve čtyřiceti různých zemích. Mnohé z nich se nacházejí ve Středozemním moři, v okolí Arabského poloostrova a u pobřeží Afriky.

Becker založil firmu Nymphea Waters a ve Středozemním moři poblíž francouzsko-italských hranic instaloval první pokusné zařízení načerpání pitné vody z mořského dna. Ve čtyřicetimetrové hloubce umístili potápěči desetimetrový jímací zvon, z něhož se voda čerpá do čerpací stanice na hladině. Zařízení v hodnotě 1,2 milionu eur je možné nainstalovat během několika hodin. Cena získané sladké vody se pohybuje kolem třiceti centů za krychlový metr, což představuje třetinové náklady ve srovnání s vodou z běžných odsolovacích zařízení.

Zdroj: Facebook Naše voda podle internetového časopisu Oko

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Voda a naše peněženka