Lidé v Chrustenicích pili několik dní přechlorovanou vodu, koncentrace neohrozila zdraví

20. června 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

kontrola pitná voda - IMG_6514

Do vodovodu v části Chrustenic na Berounsku uniklo vodárenským společnostem nadměrné množství chloru, lidé však o tom byli informování až po několika dnech. Píše to dnešní Mladá fronta Dnes (MfD) ve středočeské příloze.

Pracovnice berounské pobočky krajské hygienické stanice naměřila minulé pondělí ve vodě v oblasti nových rodinných a řadových domů v Chrustenicích hodnoty volného chloru 1,3 miligramu na litr. Limit pro pitnou vodu je přitom 0,3 miligramu. Užívání vody hygienici okamžitě omezili jak pro pitný režim, tak osobní hygienu a nařídili náhradní zásobování.

Obyvatelé si podle MfD přitom na chlorem zapáchající vodu stěžovali už před víkendem 10. a 11. června. Vadí jim, že údajně nebyli informováni včas. Podle nich jde o selhání dodavatelů vody, firem Pragotrade a VAK Beroun. Odpovědnost za větší množství chloru ve vodě přijala společnost VAK Beroun. Trvá ale na tom, že se o problému dozvěděla až v neděli. Podle ní mohlo jít o chybu v komunikaci.

Hodnoty chloru naměřené hygieničkou by nicméně zdravotní potíže způsobit neměly. V současnosti je už voda v Chrustenicích v pořádku. „Požití vody s koncentrací chloru 1,3 mg/litr nemůže vyvolat zdravotní potíže, toto množství není nebezpečné pro zdraví. Platí i pro děti,“ cituje MfD vedoucího Toxikologického informačního střediska Kliniky pracovního lékařství Všeobecné fakultní nemocnice a 1. LF UK v Praze Sergeje Zacharova.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace