Letošní sucho nejvíce poškodilo porosty kukuřice, cukrovky a brambor

17. prosince 2015 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Prevence povodní, voda v krajině

sucho - 2015 - IMG_8962

Škody, které způsobilo zemědělcům v ČR letošní sucho, zatím vyčíslují zájmové svazy na 2,6 miliardy korun. Informovala o tom na základě vyjádření prezidenta Agrární komory ČR Miroslava Tomana ČTK s tím, že ministerstvo zemědělství vyčíslilo škody jen na 1,2 miliardy korun.

Podle Tomana navíc není definitivní součet škod ještě k dispozici. Sucho mělo podle komory největší dopady na letošní sklizeň kukuřice na zrno, cukrovou řepu, brambory, ale také na krmné plodiny jako kukuřici na siláž či pícniny, dále pak na chmel, ovoce a zeleninu. Naopak dobře se letos dařilo obilninám.

Stát má možnost podpořit zemědělce kvůli suchu z již notifikovaného programu, do roku 2020 jim může vyplatit až 12,25 miliardy korun. O využití těchto peněz by ale musela rozhodnout vláda. Ministerstvo nyní připravuje spuštění fondu těžko pojistitelných rizik, do kterého by přispívali zemědělci a stát. Pokud by se jim úroda snížila kvůli suchu nebo povodním o více než 30 procent, stát by škody zapojeným zemědělcům proplatil.

Podle rozhodnutí vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by měla vzniknout státní strategie na boj se suchem do poloviny roku 2017. Sám premiér se ale vyjádřil, že by chtěl, aby základní strategické dokumenty vznikly již do konce roku 2016.

ČTK a Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka