Letošní sucho může prodražit vánoční kapry

4. září 2017 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Nápoje a voda v potravinách

vypuštěný rybník IMG_1171

Na mnoha místech jižní Moravy je takové sucho, že rybáři raději provedli výlovy už v létě. Podle TV NOVA řada rybníků vyschla úplně a je tak jisté, že si za vánočního kapra připlatíme.

Rybníky podle televizní reportáže vysychají před očima, jsou přehřáté a mají tak málo kyslíku, že rybáři nemohou ryby ani nakrmit, aby kvalitu vody ještě nezhoršili. Problémy mají rybníkáři na celé jižní Moravě, přítoky vysychají a rybám hrozí udušení. Někteří rybáři místo na podzim vytáhli sítě uprostřed léta. V červenci například museli vylovit šestihektarový násadový rybník, který je již v současné době bez vody. Rybník postupně zarůstá a pokud ho rybáři chtějí ještě někdy napustit, musejí v něm pravidelně sekat trávu. Náklady na chov ryb tím výrazně narůstají. Když jsou správné podmínky 3,5 kilogramový vánoční kapr vyroste za 3 roky. Letošní sucho ale celý proces o rok prodlouží. A ve výsledku ztrátu zaplatí zákazník.

Zdroj: TV NOVA, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (vypuštěný rybník)

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka