Letošní produkci ryb hodnotí rybáři rozporuplně

1. listopadu 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Bohdaneč - štiky - IMG_8808

Zatímco na Chebsku si rybáři stěžují na nižší produkci ryb, na opačném konci země, na Břeclavsku, čekají lepší výsledky než loni. Situaci v regionech mapoval týdeník 5plus2.

Rybáři na Chebsku pláčou. Přestože výlovy chovných rybníků jsou teprve v polovině, už teď je jasné, že ryb bude letos méně než v předchozích letech. Na vině je nejen letošní extrémní počasí, ale především nálety kormoránů. „Na rybníku Amerika jsme na základě rozhodnutí vlastníka vysadili letos o polovinu méně ryb. Navíc se tu přemnožila plevelná bílá ryba a řádí tady kormoráni. Výsledky naší práce nejsou bůhvíjaké. Ryb je málo,“ přibližuje neveselý výsledek výlovu největšího rybníka v celém okolí jednatel společnosti Rybářství Mariánské Lázně Zdeněk Mašek. Právě nálety stovek kormoránů, kteří se živí výhradně rybami, jsou podle něj důvodem dlouhodobě nízké výtěžnosti rybníků a vodních nádrží vůbec. „Od dubna stát zrušil náhrady za ryby ulovené kormorány. To, že je možné kormorány střílet, je sice hezké, ale nám to přináší jen potíže,“ tvrdí Mašek.

Rybáři si v první řadě stěžují na ohromnou byrokracii. Množství papírů, hodnocení a analýz přirovnávají k diplomové práci. Navíc prý při žádostech o povolení odstřelu časti naráží na nepochopení a odmítavé postoje úředníků. „Když už se podaří povolení získat, není jasné, kdo by měl kormorány střílet. Rybáři? Nemáme k tomu povolení. Myslivci? Proč by to dělali, když jim to nikdo nenařizuje?“ poukazuje Mašek na další úskalí při zavádění nařízení do praxe.

Chebsko, Tachovsko a část Karlovarska přitom patří díky mnoha vodním plochám k přirozenému koridoru, kterým se tažní ptáci přesunují ze zimovišť a zpět. A proto právě tady řádí nejvíc. Největší škody nadělají v jarních měsících do konce května a na podzim od konce září. „Jedinou účinnou ochranou ryb je ledem pokrytá vodní hladina. Pokud je dlouhý teplý podzim, kormoráni dokážou chovné rybníky téměř vyplundrovat,“ vysvětluje Mašek. „Když se podívám do historických záznamů, tak vysazujeme dvakrát tolik, než když kormoráni přemnoženi nebyli. Ale slovíme tak o polovinu méně, než naši předchůdci.“

Zdeněk Mašek míní, že současný stav je důsledkem dřívějšího rozhodnutí o ochraně kormoránů, které úředníci udělali „od stolu“, a obává se, že jen povolení k odstřelu situaci do normálu vrátit nepomůže. V této souvislosti hovoří dokonce o tom, kvůli kormoránům mohou mít některé menší společnosti existenční problémy. „Vím o lidech, kteří právě kvůli tomu pověsili podnikání na hřebík,“ dodává.

Na Břeclavsku bude naopak letos kaprů na vánoční slavnostní tabuli dostatek. Při podzimních výlovech si ale letos diváci výlovů stánky s rybími specialitami příliš neužijí. Rybáři je totiž tento rok pojali více tradičně. Martina Králová z Břeclavi jezdí každý rok s vnoučaty na výlov rybníka Dvorský u Lužic na Hodonínsku. Letos však měla smůlu. Žádné stánky, atrakce a hlavně žádné rybí speciality, na které se vždycky tak těšila. „Nakonec jsme jeli na výlov do Týnce. A můžu říct, že jsem byla maximálně spokojená. Akce byla sice daleko menší, než bývá v Lužicích, ale také moc hezká. Dala jsem si uzeného kapra, na tom si pochutnám vždycky,“ pochvalovala si Králová.

Týnečtí rybáři si na účast nemohli stěžovat. Na smažených a uzených rybách si pochutnaly děti i dospělí. „Velký výlov rybochovného zařízení máme až na jaře, protože nemáme zajištěný odbyt ryb. Nemůžeme ale porušit každoroční tradici, takže část lovíme nyní,“ popsal předseda týneckých rybářů Petr Zugárek. Příchozí si mohli přímo na místě koupit také živé ryby nebo si zasoutěžit o lákavou tombolu.

To Rybářství Hodonín letos vsadilo na klasické výlovy bez doprovodného programu. „Druhým rokem hospodaříme také na Lednických rybnících a letos poprvé budeme lovit i největší rybník v republice Nesyt. Takže pro tento rok jsme dali akce stranou, abychom vůbec stačili všechno připravit,“ sdělil Jiří Janoštík z Rybářství Hodonín.

Rybníky Dvorský u Lužic, Prostřední i Hlohovecký v lednicko-valtické soustavě na Břeclavsku už hodonínští rybáři vylovili. V listopadu je ještě čeká tamní Mlýnský rybník neboli Apollo a téměř třísethektarový Nesyt u Sedlece.“Chováme přes 95 procent kapra, zbytek tvoří dravé ryby jako candát, štika nebo sumec. Letos bychom měli podle předběžných odhadů nalovit podobné množství jako loni. V průměru je to okolo deseti tisíc metráků ryb,“ prozradil Janoštík.

Není tedy pochyb, že rybářství, které se řadí mezi největší v republice, nebude mít problém zásobit trh vánočními kapry. „Tím, že lednickou soustavu rybníků máme nově, jsme zvědaví, kolik ryb vydá. A hlavně Nesyt. Bude to takové překvapení. Každopádně tyto ryby už budou navíc, takže rozhodně nebudeme mít nouzi. Lidé si mohou nakoupit přímo při výlovech,“ dodal Janoštík.Ceny ryb by se podle něj měly udržet na loňské hladině. Kapři by se tedy měli prodávat asi za 80 korun, amuři za 82, štiky okolo 220 korun za kilogram.

Zdroj: http://www.5plus2.cz, foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka