V Letohradu funguje modernizovaná čistírna odpadních vod

Aktualizováno 7. května 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Vodovody a kanalizace

COV-Ricany

Letohrad na Orlickoústecku má modernizovanou čistírnu odpadních vod. Celkové náklady včetně dostavby kanalizace ve městě dosáhly téměř 100 milionů korun bez DPH, většinu pokryla dotace Evropské unie. Uvedla to v tiskové zprávě společnost Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí, která zařízení a kanalizační síť vlastní a provozuje. Původní čistírna přestala dostačovat rostoucím požadavkům.

Podle vodáren se kapacita zařízení zvýší z dřívějších 5000 ekvivalentních obyvatel na více než trojnásobek. Základem intenzifikace byla dostavba druhé biologické linky s nádržemi na denitrifikaci, tedy odstranění dusíku, a regeneraci kalu a výměna technologického vybavení biologické linky. Součástí projektu byla také dostavba kanalizace v Letohradě, která nově umožní napojení asi 120 obyvatel.

Na modernizaci získala firma 70,8 milionu korun z evropské dotace. Dalších 28,5 milionu korun zaplatila z vlastních zdrojů.

Firma Vodovody a kanalizace Jablonné nad Orlicí zásobuje vodou domácnosti v 61 městech a obcích na Orlickoústecku, největšími jsou Choceň, Letohrad, Jablonné, Lanškroun a Červená Voda. Provozuje také téměř 160 kilometrů kanalizačních sítí. Téměř 93 procent akcií firmy drží města a obce, zbytek vlastní drobní akcionáři.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Vodovody a kanalizace