Letní sucho na jihu Moravy zřejmě neovlivní kvalitu vánočních kaprů

3. října 2012 | Rubrika: Nápoje a voda v potravinách , Rybářství a rybníkářství

IMG_6870 uzený kapr

Extrémní sucho, které postihlo některé jihomoravské rybníky, zřejmě neovlivní množství a kvalitu letošních vánočních kaprů. Uvedlo to brněnské vysílání Českého rozhlasu.

Problémy s nedostatkem vody byly hlavně na Znojemsku. Více se ale dotkly rybníků s násadou, kde rostou ryby, které půjdou na trh v příštích letech. „Letošní sucho v žádném případě neovlivní cenu kapra o Vánocích,“ ujišťuje vodohospodář Rybníkářství Pohořelice Aleš Vavřina, podle kterého nebude ani ovlivněna kvalita ryb. Cenu ryb v České republice navíc určuje hlavně produkce jihočeských rybníků ,a ty letos na rozdíl od těch jihomoravských sucho nepostihlo.

Letní sucho ale chov ryb na jihu Moravy značně prodražilo. Rybníkářství Pohořelice muselo předčasně vylovit některé rybníky s rybí násadou. Rybářství Hodonín zase muselo zmenšit krmné dávky a více provzdušňovat rybníky, aby měly ryby v menším množství vody dostatek kyslíku. Většina škeblí také nepřežila rychlé odbahnění rybníka ve Vyškově. Část břeclavských rybářů kromě toho kritizuje údajně nefunkční rybochod.

Zdroj: www.rozhlas.cz

Související rubriky: Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství