Letní počasí zatím přeje vinařům

3. srpna 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Nápoje a voda v potravinách

víno - vinice - východ Slunce - - IMG_0228

Letní počasí s množstvím srážek zatím přeje vinařům. Připomíná to na základě údajů ČTK týdeník Týden s tím, že někteří vinaři charakter letošního roku s výjimkou jarních mrazů označují konečně za normální.

Podle odborníků je oproti minulým rokům letos chladněji, je také více srážek. „To však pro vývoj budoucí úrody hroznů nic neznamená. Bobule hroznů se rychle zvětšily a nyní dochází k jejich uzavírání. Vývoj na vinicích až doposud vnímáme pozitivně,“ uvedl Josef Svoboda, vinohradnický manažer skupiny Bohemia Sekt. Podle ředitele Znovínu Znojmo Pavla Vajčnera je vláhy dostatek, vinice ale nyní potřebují zejména slunce, aby se nevyvinuly plísňové choroby. „Myslím, že bude dobrý ročník, násada je pěkná, musíme to zaklepat,“ uvedl Vajčner.

Podle prezidenta Svazu vinařů Tibora Nyitraye je průběh letošního roku po několika extrémních rocích konečně normální s výjimkou právě jarních mrazů. „Jen doufáme, že to tak i vydrží až do úplného vyzrání hroznu,“ uvedl Nyitray. Pozitivní zprávou podle něj je, že vína z Čech a Moravy jsou stále více oblíbená a domácí hrozny jsou velmi žádány. „Proto jsme velmi rádi, že vinaři mají ambice k dalším investicím do výsadby vinohradu, což se projevilo tím, že vinohradníci požádali o vydání povolení k novým výsadbám v celém rozsahu povoleném pravidly EU. Vznikne tak nejméně 176 hektarů nových vinohradů. Věříme, že se tato investiční vlna bude v příštím roce opakovat,“ uvedl Nyitray.

Zdroj: www.tyden.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině