Lesy ničí sucho. Schnou už i duby

19. září 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

uriznuty-parez-img_8735

Loňské sucho stromy oslabilo, letošní vysoké teploty z konce léta způsobují jejich další schnutí. Připomíná to Mladá fronta DNES s tím, že suchem netrpí jen smrky, ale i druhy s hlubšími kořeny.

Sucho způsobuje, že jsou stromy mnohem náchylnější k napadení houbovými chorobami a hmyzem, kterému nejsou schopné se účinně bránit. I proto výrazně stoupl podíl dřeva ze souší v lesích, které podnik Lesy ČR obhospodařuje. „ Za leden až srpen 2016 bylo na osmi jihočeských lesních správách vytěženo zhruba 100 tisíc m3 souší, zejména smrkových a borových, k tomu 94 tisíc m3 smrků napadených kůrovcem, zejména lýkožroutem lesklým,“ vypočítává mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Lesníci se shodují, že lesům chybí pravidelné srážky a především sníh. Kvůli jeho nedostatku vysychají i místa ve vyšších polohách, kde díky zadržené vláze tekly drobné potůčky po celý rok. Teď jsou ale vyschlé. Bojovat proti suchu přitom mohou lesníci jen pomalu. Les průměrně roste 120 let a není možné jeho druhovou skladbu z roku na rok změnit tak, aby byl proti klimatické změně okamžitě odolnější.

Stejně jako zemědělci, tak i lesníci bojují proti suchu a snaží se s vodou lépe hospodařit. „Už před několika lety začal podnik v celé zemi obnovovat staré vodní nádrže v lesích. Také lesní cesty se odvodňují tak, aby se voda z nich vsakovala zpět mezi stromy. Dále vyhledáváme lokality vhodné k zadržení vody v krajině, kde by se mohly stavět retenční nádrže. Ve spolupráci s ochranou přírody vznikají i projekty na obnovu vodního režimu, kdysi meliorovaných rašelinišť,“ upřesnila Jouklová.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Čechy (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině