Lesy ČR: víkendové rozmary počasí v lesích poničily skoro 250 tisíc m³ dříví

20. května 2014 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

voda na lesní cestě

Škody po víkendových silných poryvech větrů a dlouhotrvajících deštích poškodily v porostech spravovaných státním podnikem Lesy České republiky (LČR) zhruba čtvrt milionu kubíků dřeva. Informoval o tom dnes mluvčí LČR Zbyněk Boublík.

V průběhu včerejška podle mluvčího pracovali zaměstnanci LČR přímo v terénu intenzivně na dokončení kvalifikovaného odhadu škod. „Celkové množství poškozeného dříví v námi spravovaných lesích se tak po pátečním prvním průběžně zveřejněném odhadu zvýšilo na téměř 250 000 m³,“ říká generální ředitel LČR Daniel Szórád.

„Vůbec nejvíc poničené dřevní hmoty, cca 175 000 m³, evidujeme v Moravskoslezském kraji. Ve Zlínském kraji popadalo cca 45 000 m³ a v Olomouckém cca 25 000 m³ dříví, v Jihomoravském kraji máme zaznamenáno 6 000 m³ znehodnocené dřevní hmoty. Naše hlavní úsilí se nyní zaměří na odstranění následků – nejprve je nutné zprůjezdnit veškeré lesní cesty, uvolnit koryta vodních toků a pak zpracovat zbytek popadaného dříví. I přes veškerou naší snahu je nutné počítat, že celková likvidace následků potrvá týdny až několik měsíců,“ uvedl Szórád.

Lidé by měli tak nyní být nyní při cestách do lesů velmi opatrní, v postižených oblastech by každou návštěvu lesa měli pečlivě zvážit. „V Moravskoslezském kraji lidem radíme, aby do lesů v zasažených oblastech raději vůbec nechodili. Lesní půda je tam podmáčená, reálně hrozí pády větví, částí stromů, případně i celých stromů. V lesích se nyní navíc ve zvýšené míře pohybují naši zaměstnanci, smluvní partneři a také potřebná těžká technika,“ upřesňuje ředitel Krajského ředitelství LČR Frýdek – Místek Jiří Silvestr. Za pravdu mu dává také Martin Pavlíček, ředitel Krajského ředitelství Lesů ČR Zlín. „Zvýšená opatrnost je nyní skutečně na místě. Sníží se tak riziko možných úrazů,“ doplňuje Pavlíček.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy, Voda a naše peněženka