Lesy ČR uspořádaly loni skoro tisícovku akcí pro veřejnost

9. dubna 2015 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Lesy ČR - osvěta děti

Vzbudit a prohloubit zájem veřejnosti o les, zlepšovat vztah k přírodě, objasňovat význam lesního hospodaření a kromě jiného i prohlubovat zájem o dřevo jako obnovitelnou surovinu je jednou z aktivit státní podniku Lesy České republiky (Lesy ČR).

Snaží se o to, jak dnes připomněla mluvčí podniku Eva Jouklová, také lesní pedagogové působící v Lesích ČR. Osm z nich se na počátku letošního roku zúčastnilo pilotního mezinárodního projektu lesních pedagogů. Byl mezi nimi i zlínský specialista ochrany přírody Martin Hromádka: „V Čechách i na Slovensku se vydáváme se školáky, ale i s rodinami na půldenní vycházky do lesa. Přímo na místě poznáváme, že jehlice různých stromů voní i píchají jinak. Rozeznáváme kůru stromů a učíme se ztišit. Pak můžeme vnímat stromy i zvěř a také zvuky, které jinde neuslyšíme,“ řekl.

Podle jeho zkušeností většinou působí polští kolegové v moderně vybavených učebnách. Prostředí lesa tak navozuje audiovizuální technika. „Když je špatné počasí, proč ne. Působivou vycházku do lesa ale audiovizuální technika nenahradí,“ říká přesvědčivě Hromádka. Maďarští lesníci pořádají v rámci lesní pedagogiky vícedenní pobyty s programem. „V Čechách tyto programy také známe, například na Křivoklátsku nebo v Muzeu lesnictví a myslivosti na Buchlově, otevřeném státním podnikem Lesy ČR v loňském roce,“ uvádí Hana Komárková z Lesů ČR, jedna z dalších účastnic projektu spolufinancovaného Mezinárodním visegrádským fondem.

V současné době v podniku Lesy ČR působí 253 vyškolených lesních pedagogů. Loni uspořádali 949 akcí pro veřejnost se 134 tisíci účastníky. „Letos plánují 821 akcí, mimo jiné Dny s Lesy ČR, osvětové a jiné besedy a vycházky pro veřejnost, včetně lesnických a mysliveckých slavností. Plán se stále doplňuje. „Nejbližší akce jsou spojené s dubnovým Dnem Země (22. 4.) a od 11. do 15. května plánujeme v rámci Týdne lesů veřejnou propagaci ochrany lesa,“ říká referentka lesní pedagogiky podniku Zuzana Ježková.

Naše voda, ilustrační foto Lesy ČR

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství