Lesy ČR pokračují v uvolňování koryt vodních toků

2. března 2012 | Rubrika: Přehrady a vodní díla , Prevence povodní, voda v krajině

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) spravující na území státu drobné vodní toky o délce více než 39 000 kilometrů i tento týden zasahuje na řadě míst, kde na vodních tocích dochází k nebezpečím spojeným s hromaděním ledu. Připomněl to dnes mluvčí podniku Zbyněk Boublík.

Uvolněné ledové kry totiž podle něj v některých oblastech ucpávají průtočný profil toků, zejména v zúžených místech, kde brání odtoku vod. „Zvyšuje se tak riziko zaplavení okolních nemovitostí. V několika případech se voda již přelila přes přilehlé pozemky a komunikace. K odstranění nastalých problémů podnik využil těžkou techniku. Během zásahů se podél některých toků odstraňovaly i vzrostlejší či popadané dřeviny, které omezovaly kapacitu tokův korytech nebo ohrožovaly odtok vody,“ podotýká Boublík.

V posledních dnech a hodinách LČR řešily problémy například ve Stráži nad Ohří na Pekelském potoce na Karlovarsku. Prudké tání sněhu a nahromadění ledových ker způsobovalo problémy také na Zlínsku, například na jednom z přítoků říčky Šťávnice v Sitné u Pozlovic nebo na říčce Všeminka ve Slušovicích. Další komplikace řešil podnik v Moravskoslezském kraji, na vodních tocích Jičínka a Zrzávka v Novém Jičíně.

LČR jsou podle mluvčího v případě dalších komplikací povolat potřebnou techniku a zasáhnout.

Naše voda

Související rubriky: Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Voda a naše peněženka