Lesy ČR podporují rozvoj populaci pstruha obecného potočního

29. května 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

vysazovani pludku

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) podporuje již pátým rokem v povodí řek Smědé a Olešky vysazováním plůdku rozvoj populací pstruha obecného potočního. Informoval o tom dnes mluvčí LČR Zbyněk Boublík.

Státní lesy proto v minulých dnech podle jeho údajů vysadily více než deseti tisíc kusů plůdku pstruha na dvou přítocích toku Lomnice u Nového Města pod Smrkem. Vytipované úseky se nacházejí především v horních částech toků, které nejsou součástí vyhlášených rybářských revírů. Plůdek pstruha se podařilo odchovat v dobré kvalitě v líhni Českého rybářského svazu – místní organizaci ve Frýdlantu. Generační ryby pocházely z místní populace pstruha obecného potočního, z odlovu provedeného v roce 2011. Došlo k němu na vodních tocích v povodí říčky Smědé.

LČR, Správa vodních toků – oblast povodí Labe, počítá podle Boublíka společně se spolupracujícími organizacemi s pokračováním podpory populací pstruhů i v příštích letech, a to i na dalších vhodných tocích, kde se pstruh obecný potoční vyskytuje v původní formě. Podnik současně již několik let podobně podporuje také populace střevle potoční.

Tyto aktivity jsou financovány z „Programu 2020 –zajištění cílů veřejného zájmu u Lesů České republiky“, který slouží například k financování obnovy a údržby turistických cest a stezek, naučných stezek, odpočinkových míst, studánek, kulturních památek a mnoha dalších aktivit v lesích.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Rybářství a rybníkářství