Lesy ČR otevírají v neděli naučnou stezku v Rosicích u Brna

14. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Lesy ČR - stezka Rosice

Naučnou čtyřkilometrovou stezku v bývalé oboře v Rosicích u Brna vybudovaly Lesy ČR ve spolupráci s odborem životního prostředí Městského úřadu Rosice. Jak dnes přitom informovala mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová, veřejnosti se stezka otevře v neděli 19. března.

Sraz je ve 14.00 hodin na ulici Zbýšovská u osady Olymp. „Podnět k vybudování stezky vzešel z městské Komise pro životní prostředí. Náklady ve výši 283 tisíc korun bez DPH hradily Lesy ČR z vlastního Programu 2020, z něhož podporujeme veřejné projekty,“ uvedl Dalibor Šafařík, ředitel krajského podnikového ředitelství v Brně. Při nedělním otevření stezky zahraje trampská skupina Olymp, program na stanovištích připravuje pro děti i rodiče rodinné centrum Kašpárkov.

Na stezce je osm zastavení. Začíná v Pendrově, části Rosic, u malého rybníčku Loučka. Vede lesem, je vhodná zejména pro pěší i méně zdatné turisty a rodiny s dětmi. Návštěvníci se dozvědí o přírodních zajímavostech, historii i geologii rosické Obory. Na interaktivní tabuli si vyzkouší znalosti stromů, ptáků i stop zvěře. Všichni ocení čtyři zastřešená posezení.

Původní obora z druhé poloviny 14. století zřízená tehdejším majitelem Rosic Petrem Hechtem sloužila k chovu zvěře. Zajímavostí je haltýř, zděná klenutá komora, kde se už v polovině 18. století shromažďovala voda coby zdroj pro rosický zámek, a dále geologický profil Boskovické brázdy s rosicko-oslavanskou uhelnou pánví.

Naše voda, dokumentární foto: Lesy ČR

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině