Lesy ČR opraví zeď u jezu v Žilině

19. května 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

jez detail - IMG_6263

Lesy České republiky opraví zeď na levém břehu Jičínky v místní části Nového Jičína Žilině.  Připomíná to stránky polar.cz., s tím, že zeď je v havarijním stavu od posledních masivních povodní, které oblast zasáhly před osmi lety.

Osadní výbor také dlouhodobě požaduje snížení jezu, který se v blízkosti nachází. Tím by se snížilo riziko záplav. Ničivé povodně, které místní označují jako tisícileté, zasáhly novojičínskou Žilinu v roce 2009. Voda se přehnala i tudy a dosáhla pod okna kostela. „Došlo k největšímu poškození břehů a těch zídek, které drží i tady tu stezku do té ulice U jezu. A my jsme za osadní výbor žádali o nápravu této situace. Bylo to ale problematické, protože nebyl znám majitel jezu. Tím, že nám město bylo nápomocno, tak nakonec došlo k tomu, že majitelem jezu byly určeny státní lesy Frýdek-Místek” připomněl Jaroslav Perútka, předseda osadního výboru v Žilině.

Zídku a splav spravují Lesy ČR od konce letošního března, kdy podepsaly smlouvu o předání s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových. Do té doby byl vlastník neznámý.

“Ihned po nabytí práva hospodařit s tímto majetkem jsme zadali projekt, který má záležitost vyřešit. Je naplánována sanace části nestabilního zdiva. To bude odstraněno a svah následně zajistí kameny,” uvedla Eva Jouklová, tisková mluvčí, Lesy ČR. Oprava zídky by měla začít v květnu. Dlouhodobě osadní výbor také usiluje o snížení samotného šest metrů vysokého splavu. Všechny kroky by mohly vést k tomu, že by v této lokalitě došlo k úpravě vyhlášeného záplavového území a možná i ke zrušení stavební uzávěry.

Zdroj: polar.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině