Lesy ČR odmítají zpřístupnit Flájskou oboru

15. července 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

Přehrada Fláje - IMGP2059

Veřejnost se letos v létě, a možná ani v příštích letech, nedočká otevření Obory Fláje. Píše o tom týdeník 5plus2 s tím, že státní podnik Lesy České republiky (LČR) se rozhodl využít příslušného zákona a zakázal vstup do oplocených míst.

Vedení Litvínova se nelíbí, že podnik LČR o situaci předem neinformoval a hledá cestu ke znovuotevření obory. „Pro uzavření obory jsme uplatnili příslušný zákon o zákazech některých činností v lesích. Pod písmenem g se v tomto zákoně hovoří o zákazu vstupu do oplocených míst,“ uvedl Jaroslav Vacek z Lesní správy Litvínov s tím, že jedním z důvodů k uzavření je pronájem obory společnosti Vlkovská myslivecká.

Uzavřenou oborou se nyní začalo zabývat vedení města Litvínova. Na radnici totiž doputovalo několik stížností cyklistů i pěších turistů. Ti si v předešlých letech zvykli, že Obora Fláje jim byla o letních prázdninách v omezeném režimu přístupná. Letos se této možnosti nedočkali. „V tichosti ji letos neotevřeli, ačkoli ve všech propagačních materiálech je uvedeno, že v červenci a v srpnu je otevřená,“ řekla týdeníku 5plus2 Mostecko jedna ze zklamaných turistek.

Situace litvínovskou radnici pořádně rozladila, o tomto postupu LČR zástupce města nikdo neinformoval. „Bohužel jsme se o rozhodnutí LČR od stěžovatelů dozvěděli až po zahájení cyklistické sezóny. Nelíbí se nám to z mnoha důvodů. Jedná o rozsáhlou oblast, kterou se nám v minulosti po mnoha nelehkých jednáních podařilo cyklistům otevřít. Na propagaci Krušných hor, včetně Obory Fláje, jsme postavili také strategii propagace města Litvínova a jeho okolí,“ řekl místostarosta města Karel Linhart.

Linhart přiznává, že uzavřená obora je pro město nepříjemností. „Několik let se snažíme o zvýšení turistického ruchu v našem regionu a v momentě, kdy se nám to začíná dařit, není pro nás uzavření obory příjemným zjištěním. Stále hledáme cestu, jak se s LČR dohodnout. Nebude to nejspíš cesta jednoduchá, ale věříme, že se cyklisté příští rok budou opět v oboře míjet,“ dodal Linhart. Se starostou Milanem Šťovíčkem celou záležitost se zástupci LČR projednávají.

Vedení státního podniku si ovšem za svým rozhodnutím stojí a vypadá to, že na něm ani v příštích letech nic nezmění. LČR chce nyní oboru zpřístupňovat pouze zhruba třikrát v roce při dnech otevřených dveří.

Zdroj: www.5plus2.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony