Lesy ČR letos investují do vody 200 milionů korun

Aktualizováno 22. března 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

Lesy ČR - Kobylí potok

Světový den vody si 22. března připomínají i vodohospodáři z Lesů ČR. Jak dnes uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová, podnik totiž spravuje více než 38 tisíc kilometrů drobných vodních toků v České republice, říček, potoků, tůní i rybníků a malých vodních nádrží.

Letos je připraveno na vodohospodářské projekty 200 milionů korun, loni to bylo 120 milionů korun. „Prostředky budeme čerpat z vlastních i z dotačních zdrojů. Částka je oproti loňskému roku vyšší, protože je zachování vody v krajině důležitým tématem současnosti. Budujeme tedy malé vodní nádrže, rekonstruujeme rybníky a upravujeme koryta drobných vodních toků. Předcházíme tak suchu a zároveň naše opatření pomohou při povodních,“ řekl výrobně technický ředitel Lesů ČR Václav Lidický.

Letos se investice týkají 190 staveb, například dvoukilometrového úseku Ondřejovického potoka ve Zlatých horách v okrese Jeseník. Bude stabilizován podélný sklon dna pomocí výškových stupňů a konsolidačních přehrážek. Předpokládaná cena stavby činí 26 milionů korun. Dále se odbahní a upraví přelivné hrany v Opavě na vodní nádrži Sedlinka. Předpokládaná cena je 11,6 milionů korun. Dalších 8,7 milionů korun by měla stát úprava 1,5 kilometru na drobném vodním toku v Lomné v Trojanovicích v okrese Trojanovice. Jde o obnovu příčných objektů a stabilizaci dna. Také Trutovský potok ve Frenštátě pod Radhoštěm v okrese Nový Jičín čeká na 600 metrech úprava za 5,7 milionů korun. Stabilizuje a sníží se eroze koryta toku. Realizace řady dalších projektů začala na přelomu roku. Příkladem může být budování suché nádrže na toku Zlatý Pásek v Němčicích v okrese Svitavy, protipovodňový projekt za 29 milionů korun.

Také na loňské stavby vodohospodáři z Lesů ČR využili vlastní i dotační prostředky, celkem 120 milionů korun. Dokončili 82 staveb.

Naše voda, dokumentární foto: Lesy ČR (na 2,6 kilometrech se loni upravovalo koryto Kobylího potoka v Karlovicích v okrese Bruntál. Stavba za šest milionů korun)

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině, Rybářství a rybníkářství