Lešany budou mít novou kanalizaci a ČOV

9. února 2016 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

čištění vody

Lešany na Benešovsku dokončily stavbu kanalizace a čistírny odpadních vod (ČOV) za téměř 100 milionů korun. Jak informuje zpravodajství ČTK, stavba má být do zkušebního provozu uvedena letos v březnu.

Obec se 700 obyvateli na akci dostala dotaci z Evropské unie a Státního fondu životního prostředí. O vybudování 11 kilometrů dlouhé kanalizace usilovalo vedení Lešan téměř čtyři volební období. Cílem bylo zařadit Lešany mezi moderní obce a přispět ke zlepšení životního prostředí. „Vybudovali jsme splaškovou kanalizaci, včetně veřejných částí podružných řadů, až na hranice soukromých pozemků k nemovitostem občanů i podnikatelským subjektům. Obec od občanů za připojení na kanalizaci nebude vybírat žádné poplatky, pokud se připojí do termínu schváleného zastupitelstvem,“ uvedl starosta František Vrkoslav.

Výstavbu kanalizace i čistírny s kapacitou až 980 obyvatel zkomplikovala skutečnost, že pozemkový úřad kvůli restituci církevního majetku zamítl vydání několika parcel dotčených stavbou. Byly mezi nimi pozemky pod plánovanou ČOV, čerpací stanicí i některými kanalizačními stokami. Práce to podle vedení obce oddálilo o jeden rok a zvýšila se cena projektu.

Do běžného provozu bude stavba uvedena po kolaudaci, která se musí uskutečnit do konce srpna.

ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace