LČR podpořily záchranné stanice pro zvířata, mimo jiné výběhy pro vydry a vodní ptáky

19. prosince 2011 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Rybářství a rybníkářství

IMG_1905

Lesy České republiky (LČR) v rámci tradiční spolupráce s Českým svazem ochránců přírody (ČSOP) podpořily v tomto roce částkou milion korun záchranné stanice Národní sítě záchranných stanic. Informoval o tom mluvčí LČR Zbyněk Boublík.

Mimo jiné tak byly vybudovány dva výběhy pro vydry, rozletová voliéra pro velké ptactvo nebo výběh pro vodní ptáky. Tento program je přitom jednou z mnoha oblastí, ve kterých státní lesy ČSOP podporují. Jen v letošním roce podnik činnost ČSOP podpořil částkou 3,8 milionu korun.

Z milionu korun na záchranné stanice připadlo podle Boublíka 450 000,- korun na povinné kofinancování velkých investičních projektů, na které stanice ve Vlašimi, Pasíčkách a Pavlově získaly podporu v řádech desítek miliónů korun z Operačního programu životního prostředí. Částka 550 000,- korun pak byla rozdělena dalším devíti stanicím na investiční projekty menšího rozsahu. Prostředky byly použity převážně na nákup materiálu a zaplacení řemeslníků na odborné práce. Velký objem prací byl uskutečněn svépomocí, a tak se podařilo vytvořit dílo v několikanásobně větší hodnotě, než byla výše daru.

Co se v jednotlivých stanicích z daru LČR podařilo vybudovat:

■ Spálené Poříčí – zabezpečení rybníčku pro vodní ptactvo sítí

■ Makov – nový, zatravněný výběh pro vydry

■ Pátek, Libštát, Jaroměř,Kladno – vybudování nových voliér, přestavba stávajících voliér a výběhů pro zvířata

■ Buchlovice – ubytování pro drobné šelmy

■ Litoměřice –  odchovna mláďat, místnost pro intenzívní péči a místnost pro příjem pacientů

■ Pasíčka – rozletová voliéra pro velké ptáky

■Pavlov – voliéra pro dravce a výběhy s tůněmi pro vodní ptáky a vydry

■ Vendolí – nové oplocení stanice

■ Vlašim – expoziční část určená veřejnosti

Nová legislativa nutí záchranné stanice změnit parametry stávajících zařízení určených pro držení zvířat. Přitom v ČR, s výjimkou pro většinu stanic nedostupného operačního programu, neexistují žádné dotační tituly umožňující přestavby těchto zařízení. O to více si ČSOP váží dlouhodobé podpory ze strany státního podniku LČR, která modernizaci záchranných stanic umožňuje.

Spolupráce mezi ČSOP a LČR je dlouhodobá – letos probíhá již 13. rokem. Uskutečňuje se jak na poli praktické ochrany přírody, tak na poli ekologické výchovy. Spolupráce lesníků a ochranářů na konkrétních lokalitách a projektech se však datuje již od vzniku ČSOP v roce 1979.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství