Lávka přes řeku Orlici bodovala v soutěži Stavba roku Královehradeckého kraje

22. listopadu 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

Orlice - Lávka2

Mezi třemi stavbami, které letos získaly prestižní ocenění Stavba roku Královehradeckého kraje 2013 je také lávka pro pěší a cyklisty přes řeku Orlici u zimního stadionu přímo v krajském městě.

Krajskou soutěž o stavbu roku tradičně vyhlašuje Královéhradecký kraj společně s Českou komorou autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě, Českým svazem stavebních inženýrů a Svazem podnikatelů ve stavebnictví v ČR Hradec Králové. „Stavba roku je již tradiční klání, na kterém se mohou prezentovat investoři, stavitelé či architekti. V letošním roce se do soutěže přihlásilo 15 staveb, což je o čtyři více než loni. Dokládá to, že v našem regionu vznikají stále kvalitní a nápadité projekty a že snad již odezněly ty nejvážnější následky ekonomické krize, které toto odvětví v posledních letech silně poznamenaly,“ řekl náměstek hejtmana Otakar Ruml, který předal zástupcům vítězných staveb ocenění.

Hradecká lávka pro pěší a pro cyklisty získala titul v kategorii dopravních staveb. Propojuje Jiráskovy sady v historickém centru města s universitním areálem. Stavba přitom nebyla projektována s cílem upoutat, ale spíše tak, aby byla účelová a bylo při ní použito jednoduchých technických prostředků. Jedná se o vzpínadlovou konstrukci o jednom poli s mostovkou z ocelových roštů. Byla otevřena v červenci 2012 a to netradičním způsobem: v nočních hodinách, aby bylo zřejmé, že osvětlení je dostačující, a aby zajistilo ještě i večer bezpečnost cyklistů a chodců. Její stavba trvala přibližně rok a náklady na její výstavbu se vyšplhaly k 25 milionům korun. Téměř 21 milionů přitom pokryly dotace z Evropské unie. Délka lávky je 75 metrů a šířka 4,5 metru.

Naše voda – Magdalena Machová, foto: Královéhradecký kraj

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Voda a naše peněženka