V Lánech by měl být znovu napuštěn Horní rybník

Aktualizováno 10. září 2016 | Rubrika: Rybářství a rybníkářství

lan

V Lánech by měl být znovu napuštěn takzvaný Horní rybník. Obnova je naplánována na příští rok, řekl v sobotu prezident Miloš Zeman při vzpomínkové akci Masarykova vatra, která se konala v Lánech při příležitosti 79. výročí úmrtí prvního československého prezidenta T.G. Masaryka.

Rybník je podle prezidenta dlouhé roky vyschlý, protože má propustné dno. „Takže tam dáme fólii, na ni štěrk, napustíme rybník a bude to jako za Masaryka. Protože já, upřímně řečeno, spíše obnovuji to, co tady už kdysi bylo, než abych měl odvahu budovat něco nového,“ uvedl Zeman.

Na jaře byl u lánského zámku otevřen opravený historický skleník, na jehož podobě se podílel i Masarykův architekt Josip Plečnik.

Zeman při březnovém otevření skleníku vyzval starostu Lán Karla Skleničku k dalším úpravám koryta Masarykova potoka, který protéká lánským parkem a pak dál směrem na Tuchlovice. Potok byl obnoven v roce 2014. Podle prezidenta by kolem potoka měla vzniknout alej a pěšina, kolem které by byly lavičky. Podle dnešního vyjádření Skleničky má Povodí Vltavy na úpravu dosavadní „strouhy“ připravený projekt, který je v připomínkovém řízení.

Tradice zapalování Masarykovy vatry začala v roce 1935, kdy lánští dobrovolní hasiči navrhli, aby na počest 85. narozenin prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka po celé republice zazněly v 19:00 hasičské trubky a na tento signál ve všech obcích, kde fungují hasičské sbory, vzplály připravené Masarykovy vatry. Akce se opakovala do roku 1938, ale už v roce 1937 to bylo v den Masarykova pohřbu a o rok později přesně rok po jeho smrti, tedy 14. září. Poté se akce konala ještě mezi lety 1946 a 1948. Tradice byla obnovena v roce 2001.

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, Peter Stehlik

Související rubriky: Rybářství a rybníkářství