Laboratoř zkoumala bahno z Máchova jezera. Výsledky jsou dobré.

Aktualizováno 17. listopadu 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Přehrady a vodní díla

bahno stopy2

V dubnu a v srpnu letošního roku vyjela na Máchovo jezero loď se speciálním úkolem. Tým vědců na její palubě nabíral na několika místech do skleněných válců vzorky sedimentu, tedy bahna ze dna jezera, napsal Českolipský deník.

Odebrané vzorky pak vědci předali specializované laboratoři v Českých Budějovicích. Co všechno odhalilo dokské bahno, představil ve čtvrtek v Doksech Jindřich Duras, biolog a šéf expertní skupiny, která má na starosti boj proti sinicím v Máchově jezeře. Analýzy podle něj ukázaly, že v bahnu je stále možné pozorovat dobrý vliv chemického roztoku, který se do Máchova jezera aplikoval v letech 2005 až 2009.

„Zároveň se ale zdá, že podobné akce už nebudou třeba. Že to bahno samo o sobě je už docela dobré.“ Navzdory tomu se expertní skupina přiklání k tomu, aby v Doksech v dohledné době došlo k odbahňování, a to alespoň v nejkritičtějších místech u rostlinné předhrázky při ústí do zátoky Máchova jezera. „Hrázka zachycuje fosfor a kvůli tomu bahno před ní není v dobrém stavu, takže z našeho pohledu je odstranění bahna v těchto místech výborný nápad,“ vysvětlil Jindřich Duras.

Zdroj: Deník.cz

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině