Kvůli suchu odstavuje Povodí Moravy některé vodní elektrárny

21. července 2017 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Co bychom měli vědět o vodě

MVE Přelouč - IMG_8039

Kvůli nedostatku vody v jihomoravských přehradách a nádržích budou vodohospodáři zřejmě muset vypnout některé vodní elektrárny. Informovalo o tom vysílání zpravodajské televize ČT24.

Zatím v regionu Povodí Moravy už odstavili elektrárnu v Těšově. Reálně to ale hrozí i u dalších. Například vodní elektrárna u nádrže Nové Mlýny funguje zhruba na třetinu svého maximálního výkonu. Z možných třiceti kubíků jí za sekundu proteče jenom deset. Hladina vody v nádrži je oproti normálu zhruba o osmdesát centimetrů nižší. Na nule byl ve čtvrtek odpoledne i výkon elektrárny ve Vranově nad Dyjí, kterou provozuje energetická společnost Eon. V jedenáct hodin ji musel správce vypnout. Za tři hodiny jí totiž proteklo maximální povolené množství vody, které elektrárně stanovuje vodoprávní úřad. Limit je i tady kvůli nízké hladině vody v přehradě snížený.

Po deseti měsících odstávky se v těchto dnech naopak vrací do provozu vodní elektrárna u Brněnské přehrady. Modernizací procházela posledních sedm let. Teď po jejich skončení má o deset procent větší výkon a pokryla by celoroční spotřebu asi tří tisíc domácností. Elektrárna dodává energii do sítě zejména ve špičkách, kdy lidé odebírají nejvíc elektřiny. I tady je ale poznat sucho. Kvůli němu je elektrárna v provozu jen dvě a půl hodiny denně. Když je vody dost, dokáže vyrábět i nonstop.

Zdroj: Česká televize 24, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (MVE Přelouč)

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Co bychom měli vědět o vodě, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině