Kvůli stavbě dálnice D3 probíhá unikátní přeložka vodárenské sítě

Aktualizováno 28. června 2011 | Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě , Vodovody a kanalizace

Stavba dálnice D3 mezi Táborem a Veselím nad Lužnicí přiměla Jihočeský vodárenský svaz (JVS) v těchto dnech k mimořádné akci – výluce téměř 52 kilometrů dlouhého úseku Vodárenské soustavy jižní Čechy. Ta je nutná, aby bylo možné na šesti úsecích, v místech, kde se staví most nebo povede vozovka, přeložit hlavní vodárenský řad. Informuje o tom JVS ve svém zpravodaji.

„Výluka na tak dlouhém úseku je výjimečná. Je to obrovské území a příprava akce připomíná vojenské manévry s podrobným plánováním každého kroku,“ vysvětluje František Rytíř, náměstek pro provoz JVS. 

Tři nové vodárenské přeložky potrubí DN 800 se budou dělat mezi Veselím nad Lužnicí a obcí Myslkovice, další dvě se připravují u rybníka Koberný a za obcí Strkov, poslední u Plané nad Lužnicí. Kvůli gigantické akci bylo nutné uvést do plného provozu i záložní úpravnu vody v Táboře. Ta byla dosud udržovaná jen jako rezervní s tím, že běžně vodu do sítě nedodává. Stalo se tak dnes 28. června v době generální odstávky této části vodárenské trasy. Odstávka, včetně všech manipulací spojených s vypouštěním, odkalováním a napuštěním řadu potrvá 30 hodin.

Ve dvě hodiny v noci začnou montéři přestavovat vodárenské armatury na trase a do 6 hodin potrvá vypuštění řadu. Od 6 do 18 hodin budou probíhat vlastní práce dodavatelských firem na propojení nových úseků potrubí. Po 18 hodině začnou proplachy a napouštění celého řadu.

Občané, zásobovaní z vodárenské soustavy, by ale neměli během odstávky pocítit žádná omezení. Vodojemy byly před zahájením prací doplněny na maximální hladiny a pro větší bezpečnost byla celou dobu odstávky úpravna vody doplňována vodojem Čekanice. „Odpovědnost je velká, ale vypořádáme se s ní. Nejlepší referencí bude, když si toho veřejnost na Táborsku ani nevšimne, když generální odstávku vůbec nezaznamená,“ řekl před akcí Rytíř.

Zdroj: Zpravodaj JVS

 

Související rubriky: Co bychom měli vědět o vodě, Vodovody a kanalizace