Kvůli přípravám na stavbu hráze mají Troubky novou úřednici

2. června 2015 | Rubrika: Podnikání s vodou a zákony , Přehrady a vodní díla

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

V Troubkách nad Bečvou začala od června pracovat nová úřednice, která má na starosti agendu související s výkupy pozemků pro stavbu protipovodňové hráze. Informovalo o tom olomoucké vysílání Českého rozhlasu.

Po letech diskusí totiž schválili zastupitelé před pár dny projekt navržený Povodím Moravy. Hráze mají vesnici, kterou od roku 1997 třikrát postihly ničivé povodně, ochránit před stoletou vodou. Novou úřednici přivítal místostarosta za nezávislé Martin Frgal. Ivana Plhalová má jasno, co ji v novém zaměstnání čeká.„Napřed zmapování toho terénu, kde bude hráz stát. Pak zjistit majitele dotčených pozemků a pak s nimi vstoupit do jednání,“ vypočítává. Přestože je místní a má výhodu „domácího prostředí“, neskrývá obavy. „Bojím se jednání s těmi lidmi, protože někteří jsou starousedlíci, mají k tomu nějaké citové nebo majetkové pouto,“ vysvětluje.

Jedna z obyvatelek Troubek, paní Věra, si myslí, že to obec s výkupy nebude mít snadné. Místní podnikatel a vlastník několika hektarů pozemků Miroslav Mlčoch ale ujišťuje, že se prodeji či směně bránit nebude.„Já se samozřejmě jako sedlák tolik roků živím půdou, takže na té půdě lpím. Ale vím, že ochrana Troubek je prvořadá. Tam, kde si někdo naplánuje, že bude hráz, tak já nebudu ten, kdo bude říkat, já vám pozemek neprodám nebo nevyměním,“ upozorňuje. Místostarosta Martin Frgál je optimista. Myslí si, že po třech povodních během posledních 18 let se budou místní k výkupům stavět vstřícněji, než tomu bylo v roce 1998, kdy se začaly hráze kolem vesnice plánovat.„Jednání bude takové osobnější, takže uvidíme, jakým způsobem a jak to dopadne. Věřím tomu, že dobře,“ uvažuje. Potřebnou agendu včetně smluv pro výkupy či směny pozemků chtějí mít Troubečtí připravenou do konce roku.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto Povodí Moravy

Související rubriky: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Prevence povodní, voda v krajině