Květnovým živočichem v KRNAP je vydra

2. května 2013 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Rybářství a rybníkářství

img-3988upr_136734744049_294

Pátým živočichem, kterého Správa Krkonošského národního parku (KRNAP) představuje veřejnosti v kampani „V Krkonoších jsem doma“, je vydra říční. Informoval o tom dnes mluvčí KRNAP Radek Drahný.

V Krkonoších byla vydra kdysi vyhubena, v posledních několika letech se zase vrací na většinu toků. Její početní stavy odhaduje Správa KRNAP mezi 10 a 20 jedinci. Vydra říční (Lutra lutra) je lasicovitá šelma s protáhlým tělem, svalnatým ocasem a hustou hnědou srstí, trochu větší než kočka. Samec i samice jsou si velmi podobní. Žije blízko stojatých a tekoucích vod a její hlavní potravou jsou ryby, obojživelníci a ostatní vodní živočichové. Svoje území si značí trusem a hlídá si ho pouze před vydrou stejného pohlaví. Teritoria vyder různého pohlaví se mohou překrývat. Vydra je v ČR považována za kriticky ohroženou.

V Krkonoších jsem doma je drobná kampaň k 50. výročí založení Krkonošského národního parku. Jejím cílem je přiblížit lidem některé vzácné druhy živočichů žijících v Krkonoších. „Jejich stopy jsou spojovací linkou celé kampaně a každý měsíc představujeme jednoho více či méně známého živočicha. S ním se setkáte na našich internetových stránkách a v hlavní budově Správy KRNAP ve Vrchlabí. Doufáme, že vás trochu nezvyklý pohled na krkonošskou zvířenu zaujme,“ uvedl Drahný.

Speciální stránku ke kampani najdete zde: http://www.krnap.cz/v-krkonosich-jsem-doma/

Naše voda

 

 

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství