Kvalitu a zásoby podzemní vody může narušit také těžba uranu v polském příhraničí

22. dubna 2012 | Rubrika: Čistota vody a rekreace , Podnikání s vodou a zákony

014-vd-luhacovice-big

Na celkem 90 místech u hranic s Polskem je možné potenciálně těžit uran. Portál Naše voda o tom informoval Michal Kudrnáč ze sdružení Sbor dobrovolských občanů s tím, že těžba může zásadně narušit zásoby a kvalitu podzemních vod na českém území.

V polském Radkowě, pouhé dva kilometry od českých hranic, podle Kudrnáče právě probíhá začátek administrativní procedury, na jejímž konci může být těžba uranu metodou loužení kyselinou sírovou. V případě, že by k těžbě došlo, hrozilo by navíc i to, že v relativní blízkosti místa, kde se bude uran těžit, vznikne z ekonomických důvodů také závod na jeho zpracování a obohacování. „Podobně jako u těžby břidlicových plynů může pak i dobývání uranu ohrozit zásoby pitné vody. Celá příhraniční oblast je navíc tektonicky nestabilní, takže by se nedal vyloučit ani únik radonu. Občanské sdružení Sbor dobrovolných občanů vstoupilo do správního procesu, který v Radkowě právě probíhá, a bude se snažit vydání povolení zabránit,“ konstatoval Kudrnáč.

Obdobná řízení probíhají podle něj i v dalších příhraničních oblastech, např. ve Staré Kamienici poblíž Krkonošského národního parku. Celkem existuje v příhraničí více než 90 míst, kde by se mohly těžitelné zásoby uranu potencionálně vyskytovat.

Plány na těžbu uranu souvisejí s politikou energetické nezávislosti polského státu, jejíž součástí má být i vybudování dvou jaderných elektráren, nejlépe s domácími zdroji paliva.

Naše voda

Související rubriky: Čistota vody a rekreace, Podnikání s vodou a zákony, Prevence povodní, voda v krajině